Menu
Byrådet vurderer å skattlegge cruiseturister som kommer til Oslo. Foto: Terje Pedersen / NTB

Byrådet i Oslo åpner for å innføre cruiseskatt

I forrige uke åpnet Stortinget for å la kommunene innføre en skatt på cruiseturisme, framfor alle overnattinger. Det kan byrådet i Oslo være interessert i.

Av NTB | 02.06.2025 07:34:33

Politikk: – Jeg ser ikke bort fra at det er noe vi ønsker å gjøre, sier byråd for kultur og næring Anita Leirvik North (H) til Avisa Oslo.

I forrige uke gikk Stortingets næringskomité bort fra regjeringens forslag om å la kommunene innføre en skatt på alle overnattinger i sin innstilling. Istedenfor vil de kun tillate kommunene å skattlegge cruiseturisme.

Byrådet i Oslo har vært imot en skatt på alle overnattinger, men er mer positive til å beskatte cruiseturistene.

– De turistene vi ønsker, er de som bruker byen vår og er med på å bidra til at vi har den byen vi har. Cruiseturistene legger igjen lite penger i byen vår, derfor kan man vurdere å gi en liten skatt, sier North.

Forslaget skal behandles videre av Stortinget denne uka og vedtas før sommeren. Før den tid er det blant annet varslet innsigelser fra flere kommuner i Lofoten, som mener åpning for en full overnattingsavgift er nødvendig.

(©NTB)

Flere nyheter: