NTB
Bryggeri økte ølsalget med 40 prosent under VM: – Veldig travelt
Aass Bryggeri i Drammen solgte 40 prosent mer øl til utelivet enn i fjor under de fire mest intense VM-ukene. Også Ringnes og Hansa merker stor pågang. Aass Bryggeri i Drammen solgte 40 prosent mer øl til utelivet enn i fjor under de fire mest intense VM-ukene. Også Ringnes og Hansa merker stor pågang.

Aass Bryggeri i Drammen solgte 40 prosent mer øl til utelivet enn i fjor under de fire mest intense VM-ukene. Også Ringnes og Hansa merker stor pågang.
Innenriks: – Vi er veldig glade for resultatene Norge har oppnådd i VM. Og så er det jo slik at øl og fotball er musikk, så det er ikke helt uventet at vi har hatt et oppsving, sier administrerende direktør Lauritz Aass i Aass bryggeri i Drammen til NTB.
Han forteller at mange serveringssteder fylte opp lagrene sine før VM for å sikre seg nok øl til kampene.
– De fire mest intense ukene under fotball-VM, mens Norge var med, solgte vi cirka 40 prosent over fjoråret i serveringsmarkedet. Dette er basert på tall ut fra bryggeriet, opplyser han.
– En solid innsats
Bryggerisjefen sier at salget også har vært godt hjulpet av været.
– Det er veldig moro. VM i kombinasjon med godt og varmt vær gjør noe med tørsten til folk.
Bryggeriet har levert øl til flere store arrangementer, VM-visninger og utesteder i sommer. Selv om veksten er størst til bedriftsmarkedet, har salget også gått opp til butikkene.
Aass betegner sommeren som «veldig travel».
– Det er en solid innsats fra de ansatte i kampens hete. Når folk ligger på stranden, så jobbes det her tidlig og sent for å sikre leveranser, sier han.
Hansa Borg: – Hektiske dager
NTB har kontaktet flere bryggerier for å høre om VM-salget. Også de desidert største konsernene, Ringnes og Hansa Borg, melder om økt pågang, men har foreløpig ikke konkrete tall.
– Vi opplever noe salgsvekst fra samme periode i fjor både innen øl og alkoholfritt øl, spesielt i uteliv, skriver leder for kommunikasjon Stina Kildedal-Johannessen i Hansa Borg i en epost.
Hun forteller at de har økt produksjonen for å være klar til VM og gjennom VM.
– Det er hektiske dager, både for produksjon, distribusjon og salg, men vi har planlagt godt for å være leveringsdyktige gjennom VM og resten av sommeren, sier hun.
Ringnes: – Mye aktivitet
Kommunikasjonsdirektør Johanna Ellefsen Rostad i Ringnes forteller at VM har bidratt med mye aktivitet, ikke minst blant kundene i utelivsbransjen.
– Vi har levert mye god drikke gjennom mesterskapet – både øl med og uten alkohol, brus og vann. I tillegg nyter vi godt av høyere temperaturer og mye aktivitet som leverandør av drikke til store festivaler og konserter, forteller hun.
Hun sier at det er for tidlig å oppsummere tallene, men tror de i sum vil lande en solid sommer i 2026.
Håper flere får opp øynene for alkoholfritt
Konstituert generalsekretær Eli Marie Stavlund i alkovett-organisasjonen Av-og-til, sier til NTB at det ikke er overraskende at det er solgt mye øl de siste ukene.
– VM ble virkelig den folkefesten vi drømte om, og det har vært utrolig gøy å se hvordan mesterskapet har samlet folk, sier hun.
Samtidig mener hun det er gledelig at også alkoholfritt øl har hatt en sterk utvikling under VM.
– Vi håper det gjør at enda flere får øynene opp for det gode utvalget av alkoholfrie alternativer som finnes, og kanskje velger det litt oftere også fremover etter noen fuktige uker.
(©NTB)
