Lokalt
Bibliotek rammet av konkurs – fjernlån stopper opp

Konkursen i Norsk Bibliotektransport skaper problemer for lokale bibliotek, og gjør det vanskelig å låne bøker fra andre steder.
Bibliotek: Etter konkursen i Norsk Bibliotektransport er fjernlån midlertidig stanset ved blant annet Etne og Vindafjord bibliotek. Det melder Grannar.
– «Vi er selvsagt veldig lei oss for dette og beklager til alle lånerne våre», skriver Etne bibliotek i et innlegg, ifølge avisa.
Det betyr at brukere foreløpig ikke kan bestille bøker fra andre bibliotek utenfor området.
Rammer også studenter
Også Vindafjord bibliotek merker konsekvensene tydelig.
– «Å ha et redusert tilbud til å låne bøker fra andre bibliotek er en uønsket situasjon», sier biblioteksjef Silje Holden Birkeland til Grannar.
Hun peker på at situasjonen særlig rammer studenter og andre som er avhengige av faglitteratur.
Bestillingssystem stengt
Nettsiden Biblioteksøk, som brukes til å bestille bøker fra andre bibliotek, er stengt for brukerne i området.
Samtidig blir bøker som allerede er sendt mellom bibliotek, liggende i systemet inntil videre avklaring.
Jobber med løsninger
Bibliotekene jobber nå med alternative løsninger, men det er foreløpig uklart når tilbudet blir normalt igjen.
Det vurderes både midlertidige transportordninger og mulige oppkjøp av konkursboet.
Forstår frustrasjonen
Vestland fylkeskommune opplyser at situasjonen påvirker bibliotek over hele landet, og at det kan ta lengre tid enn normalt å få tak i bøker.
– «Vi forstår at dette kan være frustrerende», skriver fylkeskommunen, ifølge Grannar.
Inntil videre oppfordres lånerne til å bruke det som finnes lokalt – eller se etter digitale alternativer.
