Connect with us

NTB

Betent VM-konflikt løst – grønt lys til Norge-kamper i Foxborough

En krangel om nærmere 80 millioner kroner har skapt usikkerhet tre måneder før starten på fotball-VM. Nå er alt klart før Norges kamper i Foxborough. En krangel om nærmere 80 millioner kroner har skapt usikkerhet tre måneder før starten på fotball-VM. Nå er alt klart før Norges kamper i Foxborough.

Published

on

Her skal Norge spille to kamper under VM. Foto: Stew Milne, File / AP / NTB

En krangel om nærmere 80 millioner kroner har skapt usikkerhet tre måneder før starten på fotball-VM. Nå er alt klart før Norges kamper i Foxborough.

Sport: Byen Foxborough har i lengre tid nektet å gi den nødvendige lisensen til å arrangere VM-kampene om de ikke fikk pengegarantier til sikkerhetstiltak under mesterskapet. Det har skapt usikkerhet for flere lag, blant dem Norge som skal spille to kamper der.

En frist var satt til 17. mars for å finne en løsning. Nå er den på plass, opplyser partene sent onsdag kveld.

– På vegne av byen Foxborough er jeg svært glad for å kunne si at alle våre økonomiske bekymringer er blitt tatt hånd om, sa Bill Yukna i en uttalelse. Han leder byutvalget i Foxborough.

Høylytt krangel

Videre i løsningen heter det at Foxborough ikke vil pådra seg noen kostnader knyttet til VM-kampene. Det er Boston Soccer 2026 sammen med gruppen Kraft Sports + Entertainment som tar regningen.

Annonse

– Vi forventer at problemer knyttet til lisensen blir løst før høringen den 17. mars, og vi ser fram til et suksessrikt og trygt VM, sier Yukna.

Partene har lenge vært rykende uenige om planleggingen av VM-kampene i Foxborough. Tidlig i mars møttes byutvalget i Foxborough og arrangørkomiteen for å løse floken. Det endte ikke med enighet.

– Det de presenterte var i praksis en avtale med dem selv, men det var ikke nok for oss, sa Yukna i en uttalelse.

– Falskt

Uttalelser partene har gitt til mediene underveis prosessen har også skapt trøbbel. Blant annet ble det hevdet at en avtale var på plass før Foxborough hadde gitt grønt lys.

«En slik uttalelse er kategorisk falsk», skrev byutvalget til ESPN.

Annonse

Kraft Group eies av Robert Kraft. 84-åringen har i mange år vært eier og styreleder i NFL-laget New England Patriots, som spiller sine kamper på stadion i Foxborough.

Norge skal spille to kamper i Foxborough og én i New York i puljespillet. Frankrike, Senegal og Irak/Bolivia/Surinam er motstandere.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige