Connect with us

NTB

Barnehagemekling: Her kan det bli barnehagestreik

Partene i oppgjøret for private barnehager møtes til mekling i neste uke. Blir ikke partene enige, kan det bli streik i over 70 barnehager i tolv kommuner. Partene i oppgjøret for private barnehager møtes til mekling i neste uke. Blir ikke partene enige, kan det bli streik i over 70 barnehager i tolv kommuner.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Partene i private barehager møtes til mekling neste uke. Bildet er fra en streikemarkering i private barnehager i 2022. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Partene i oppgjøret for private barnehager møtes til mekling i neste uke. Blir ikke partene enige, kan det bli streik i over 70 barnehager i tolv kommuner.

Innenriks: – Vi er klare for konstruktive forhandlinger og håper fortsatt å komme til enighet om reallønnsvekst og forutsigbar pensjon for alle ansatte i PBL-barnehagene, sier forhandlingsleder Line Tollefsen i Fagforbundet i en pressemelding.

Private Barnehagers Landsforbund (PBL) vil ta ut om lag 1130 ansatte i PBL-barnehager dersom det blir streik. Dette fordeler seg på 78 barnehager i tolv kommuner:

* Bergen, Bodø, Kristiansand, Molde, Nittedal, Sandefjord, Sarpsborg, Skien, Stavanger, Tromsø, Trondheim og Ullensaker. I tillegg er én person fra Horten og én person fra Tønsberg også tatt ut i streik.

Fagforbundet, Utdanningsforbundet og Delta venter en svært krevende mekling.

Annonse

– Vi kom ingen vei før sommeren, noe som betyr at en rekke forhold nå må avklares i meklingen. Lønn og pensjon blir nok det vanskeligste, men uttelling for kompetanse, pleiepenger, styrerressurser og arbeidstøy er også viktige forhold for oss, sier Marit Solheim i Delta.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige