NTB
Bachelet trekker seg fra FN-valgkamp
Chiles tidligere president gir opp håpet om å bli FNs neste generalsekretær og trekker sitt kandidatur. Chiles tidligere president gir opp håpet om å bli FNs neste generalsekretær og trekker sitt kandidatur.
Chiles tidligere president gir opp håpet om å bli FNs neste generalsekretær og trekker sitt kandidatur.
Amerika: En måling nylig viste at Bachelet lå nest dårligst an blant de åtte som ønsker å bli António Guterres’ etterkommer når portugiserens mandat går ut ved årsskiftet.
– I dag har jeg kunngjort at jeg har besluttet å ikke gå videre med mitt kandidatur til vervet som generalsekretær i FN, sier Bachelet i en video hun har delt i sosiale medier.
– Noen mener at tiden ikke var riktig for den typen kandidatur jeg ønsket å representere. Jeg angrer ikke på å ha deltatt i denne utfordringen, sier 74-åringen.
Bachelet var den første kvinnen som ble valgt til president i Chile og styrte landet i to perioder, fra 2006 til 2010 og deretter fra 2014 til 2018. Hun understreker at ved å stille som kandidat til toppvervet i FN har hun bidratt til en debatt om at «den neste generalsekretæren bør være en kvinne fra Latin-Amerika».
80 år etter at FN ble grunnlagt, har organisasjonen fortsatt ikke hatt en kvinnelig toppsjef. Det er tre menn og fire kvinner blant de sju gjenværende kandidatene.
(©NTB)
