Lokalt
Astronomiske hotellpriser i Spania og på Island før solformørkelse
I deler av Spania og på Island blir onsdagens solformørkelse total, da månen dekker hele sola, og hotellprisene har dermed gått til værs. I deler av Spania og på Island blir onsdagens solformørkelse total, da månen dekker hele sola, og hotellprisene har dermed gått til værs.
I deler av Spania og på Island blir onsdagens solformørkelse total, da månen dekker hele sola, og hotellprisene har dermed gått til værs.
Utenriks: Et rom i Reykjavik natt til torsdag koster i gjennomsnitt over 1000 dollar, tilsvarende rundt 9500 kroner, melder Financial Times. Det er en økning på 140 prosent sammenlignet med samme dato i fjor, ifølge tall fra Lighthouse, som overvåker priser i reiselivsnæringen.
Etterspørselen har vært enorm og har kommet fra alle hold, sier administrerende direktør Helga Maria Albertsdottir ved Sky Lagoon til avisen. Spahotellet har geotermiske bassenger som man kan observere solformørkelsen fra.
Spanias turistnæring ble rammet hardt av sommerens hetebølger og skogbranner, men enkelte steder nord i landet har fått en oppsving i forbindelse med solformørkelsen. I La Coruña har hotellprisene doblet seg, mens prisene i Bilbao og Santiago de Compostela har økt med henholdsvis 59 og 31 prosent.
(©NTB)
