Menu
Kraft og kabler er viet stor plass i forslaget til partiprogram for Arbeiderpartiet. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Arbeiderpartiet følger Frp – Vil utrede kjernekraft i Norge

I forslaget til nytt program vil Arbeiderpartiet gå inn for å utrede produksjon av kjernekraft i Norge.

Av NTB | 10.02.2025 14:02:08

Økonomi og næringsliv: I 2023 stemte Arbeiderpartiet ned et forslag i Stortinget om å utrede kjernekraft som et alternativ for kraftproduksjon i Norge. Senere samme år uttalte energiminister Terje Aasland (Ap) at han ikke så noen grunn til at Norge skulle satse på kjernekraft fram mot 2030.

Siden den gang har imidlertid tonen endret seg. I forslaget til partiprogram fram til 2029, som legges fram på landsstyremøtet mandag, drøftes kjernekraft. Nytt program skal vedtas på Arbeiderpartiets landsmøte i april.

– Arbeiderpartiet vil utrede framtidig produksjon av kjernekraft i Norge, skriver programkomiteen i et punkt.

– Ap virker endelig å ha innsett at de har ført helt feil energipolitikk siden de tiltrådte. Det ensidige fokuset på havvind synes å være parkert, når de nå kopierer det ene forslaget etter det andre fra Frp, skriver Marius Arion Nilsen, stortingsrepresentant og Frps medlem i energi- og miljøkomiteen.

– Det viktigste for oss er gjennomslag for god politikk, så vi ønsker selvfølgelig Ap velkommen etter, legger han til.

– Norge trenger mer kraft. Og vi trenger også å ta i bruk flere nye energikilder. Vi vil være åpne og nysgjerrige på om og eventuelt hvordan kjernekraft kan få en plass i det norske kraftsystemet i framtiden, sier Brenna til NRK.

I kapittelet «Mer kraft» i forslaget til program som skal legges fram på landsmøtet i april, skriver Arbeiderpartiet at Norge skal ha nok kraft og lave strømpriser. Det understrekes at kraftressursene skal være til fellesskapets beste og at det er avgjørende å sikre full nasjonal råderett over dem.

– Vi vil verken fornye eller legge til rette for nye utenlandskabler i kommende stortingsperiode, står det i utkastet til nytt program.

Fremskrittspartiet har lenge vært en pådriver for at Norge skal satse på utvikling av kjernekraft. Partiet sto bak deler av forslaget som regjeringspartiene og SV stemte ned i 2023.

Det er nestleder Tonje Brenna som har ledet arbeidet med det nye partiprogrammet.

Det slås også fast at utenlandskablene mellom Norge og Danmark SK1 og SK2 ikke skal erstattes når de foreldes, for å redusere prissmitten fra Europa.

(©NTB)

Flere nyheter: