Connect with us

NTB

Antallet kvinnedrap i verden i fjor var det høyeste på 20 år, ifølge FN

Published

on

I fjor var et dystert år for verdens kvinner – antallet som ble drept var det høyeste på 20 år, ifølge FN. Over halvparten av dem ble drept av familiemedlemmer eller partnere. Illustrasjonsfoto: Moses Sawasawa / AP / NTB

FN er bekymret etter at det onsdag ble kjent at antallet kvinner og jenter som ble drept globalt i 2022 var det høyeste antallet på 20 år.

Sosiale forhold: Rundt 89.000 kvinner og jenter ble drept med hensikt i fjor, ifølge FNs kvinneorganisasjon UN Women og FNs organisasjon for kriminalitet og narkotika UNODC.– Det bekymringsfulle antallet kvinnedrap er en sterk påminnelse om at menneskeheten fortsatt kjemper mot dypt forankrede ulikheter og vold mot kvinner og jenter, sier Ghada Waly, administrerende direktør i UNODC.
– Hvert liv som går tapt er en oppfordring til å gjøre mer – en bønn om å raskt ta grep om strukturelle ulikheter, for å forbedre strafferettslige reaksjoner, slik at ingen kvinne eller jente trenger å frykte for sitt liv på grunn av sitt kjønn, sier hun.
Over halvparten av kvinnedrap i fjor, rundt 55 prosent, ble begått av familiemedlemmer eller partnere – til sammenligning er det kun tilfellet for 12 prosent av mannlige drapsofre.
Det fleste kvinnedrapene i fjor, rundt 20.000, fant sted i Afrika, etterfulgt av Asia, ifølge FN.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige