LIVESENTER
Menu
Foto: Ashley Landis / AP / NTB

Advarsel om hetebølge i Spania – over 40 grader i sør

Reisende til Spania advares mot ekstrem varme de kommende dagene.

Av Egil M Solberg | 31.05.2025 16:02:09

Hetebølge: Spanske myndigheter og meteorologer varsler om hetebølge i Sør-Spania, der temperaturene har nådd ekstreme høyder. Sevilla var varmest i Europa fredag med hele 40,6 grader, og varmen ventes å fortsette til og med søndag.

– Dette er en kraftig varmeperiode, særlig for innlandet i Andalucía, sier meteorologer.

Selv om kystområdene – der de fleste norske turister ferierer – har betydelig lavere temperaturer, er det fortsatt varmt også der, med 26–33 grader. Det gjelder blant annet populære reisemål som Costa del Sol og Alicante.

Franske områder sør i landet kan også få en forsmak på hetebølgen, men ikke i like sterk grad som Spania.

Myndighetene oppfordrer reisende til å unngå fysisk aktivitet midt på dagen, drikke rikelig med vann og følge lokale råd.

– Høye temperaturer kan være farlige, særlig for barn, eldre og personer med underliggende sykdommer, advarer helsepersonell.

Flere nyheter: