NTB
Adresseavisen retter artikler etter KI-funn
Adresseavisen har lagt inn rettelser i elleve kommentar- og meningsartikler etter at det ble avdekket omfattende bruk av kunstig intelligens i tekstene. En lederartikkel er avpublisert. Adresseavisen har lagt inn rettelser i elleve kommentar- og meningsartikler etter at det ble avdekket omfattende bruk av kunstig intelligens i tekstene. En lederartikkel er avpublisert.
Adresseavisen har lagt inn rettelser i elleve kommentar- og meningsartikler etter at det ble avdekket omfattende bruk av kunstig intelligens i tekstene. En lederartikkel er avpublisert.
Ukraina: – Da vi ble gjort oppmerksom på dette, hadde vi en svært nøye gjennomgang, sier ansvarlig redaktør Kirsti Husby til Aftenposten.
Alle de elleve artiklene er signert stabssjef Sondre Mikal Alvær, som på publiseringstidspunktet var prosjektredaktør.
– Jeg har skrevet komplette førsteutkast der analyse, argumentasjon, meninger og konklusjon samsvarer med det som er publisert. Disse har jeg lagt frem for sjefredaktøren nå i ettertid. Så ser jeg at KI i for stor grad påvirket teksten og det er jeg enig i at vi nå presiserer, skriver Alvær til Aftenposten.
Sakene er publisert mellom desember i fjor og 27. mai i år. Én lederartikkel som omhandler krigen i Ukraina fra 25. desember i fjor, er blitt avpublisert.
I rettelsen skriver avisen at «meningene og analysen er forfatterens egne, men det er brukt KI-verktøy til å formulere deler av teksten. Dette burde vært opplyst om ved publisering».
Redaktør Kirsti Husby understreker at det ikke er mistanke om juks, men at de i en tidlig fase ikke har hatt en bevisst nok bruk av KI, og at de nå har skjerpet rutinene.
(©NTB)
