Connect with us

Lokalt

Regjeringen vil endre kompetansekrav for å få flere fastleger

Published

on

Helse- og omsorgsdepartementet og Ekspertutvalget for gjennomgang av allmennlegetjenestens mener det er nødvendig å foreta endringer for å lette utfordringer rundt rekruttering og manglende kontinuitet i lege-pasientforhold, særlig i distriktene. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Regjeringen foreslår å lempe på kompetansekravene til fastleger. Særlig i distriktene er det store utfordringer med å rekruttere nok helsepersonell.

Utdanning: – Nye tall viser betydelig interesse for å jobbe som fastlege i kommunen, også blant yngre leger. Det gleder meg. Samtidig er vi ikke i mål. Det er fortsatt behov for tiltak som sikrer legebemanning, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) i en melding fra Regjeringen.
Et forslag om endringer i kompetansekrav til leger i kommunale helse- og omsorgstjenester er nå sendt ut på høring.
LES OGSÅ: Vestlandslegen-prosjektet på vent: Krever svar fra statsråden
Helse- og omsorgsdepartementet foreslår blant annet at det stilles krav om å være under spesialisering i allmennmedisin eller ferdig spesialist i allmennmedisin for å være fastlege.
Departementet hører dessuten to ulike forslag til unntaksbestemmelser fra kravet om spesialisering. Begge er en oppmykning i forhold til dagens bestemmelser. Forslaget er en del av oppfølgingen av Ekspertutvalget for gjennomgang av allmennlegetjenestens anbefalinger.
Høringsfristen er satt til 1. februar 2025.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige