Connect with us

NTB

Regjeringen vil styrke PST med 72 millioner kroner som tiltak etter 25. juni-rapporten

Published

on

Justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) advarer alle mot å dele falske nakebilder og sier det er straffbart. Foto: Emilie Holtet / NTB

Regjeringen foreslår å styrke Politiets sikkerhetstjeneste med 72 millioner kroner som en del av oppfølgingen av 25. juni-utvalgets rapport.

Kriminalitet og rettsvesen: 20 millioner skal gå til å styrke PSTs kontraterrorvirksomhet, skriver Justis- og beredskapsdepartementet i en pressemelding.– Det er et viktig tiltak for å bedre vår forståelse av trusselbildet og PSTs evne til å avverge terrorhandlinger. 25. juni-rapporten peker på at PST sitt oppdrag om å beskytte myndighetspersoner spiser av PST sitt øvrige budsjett, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp).
52 millioner skal derfor gå til beskyttelse av regjeringsmedlemmer, kongefamilien, stortingspresidenten og andre myndighetspersoner.
PST-sjef Beate Gangås sier til NTB at hun er fornøyd med en budsjettøkning i neste års statsbudsjett.
– Ressursøkning er avgjørende for at PST skal kunne løse vårt oppdrag, som blant annet innebærer å forhindre terrorangrep og avdekke ulovlig etterretningsvirksomhet fra fremmede makter på best mulig måte. Økningen er helt nødvendig siden PSTs oppgaver har økt i omfang, sier Gangås.
– Slik at vi kan ivareta Norges sikkerhet på en best mulig måte med samarbeidspartnere både her hjemme og i utlandet, sier PST-sjefen.
Forslaget kommer på toppen av en større styrking av PSTs budsjett de siste årene. Som følge av krigen i Ukraina, ble PST og politiets bevilgning økt med 153 millioner kroner i fjor.
Gangås forteller videre at de vil legge opp til en dialog med Justisdepartementet om hvilke ressurser PST har behov for.
(©NTB)