Connect with us

Lokalt

Bare 15 nye lærerstudenter på Stord

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Bare 6,3 prosent av alle søkere har lærerstudier som førstevalg, viser tall fra Samordna opptak. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Ved Høgskulen på Vestlandet (HVL) sin campus på Stord har kun 15 nye lærerstudenter møtt opp til studiestart.

Lærer: Av disse 15 skal sju bli lærere for 1.-7.-trinn, mens åtte skal undervise for 5.-10.-trinn, melder NRK.

I tillegg venter 18 studenter på å begynne på et samlingsbasert lærerstudium senere i høst.

Den lave oppmøtetallene er en del av en nasjonal trend som har pågått i flere år, ifølge Sigurd Sandvold, prodekan for regional utvikling ved HVL, skriver kanalen.

Han informerer om at antallet nye lærerstudenter på Stord har falt fra rundt 50-60 i året de siste ti årene til nå bare 15.

Annonse

Dette står i kontrast til rundt år 2000 da antallet var mellom 90 og 100 studenter som begynte lærerutdanningen, ifølge NRK.

Live
Neste
Spilles
Forrige