Connect with us

NTB

Tyske myndigheter bekrefter å ha levert Patriot-system til Ukraina

Published

on

En mobil utskytingsrampe for et Patriot luftvernsystem på utstilling utenfor Fort Sill nær Lawton i Oklahoma i USA. Luftvernsystemet er nå på plass i Ukraina. Foto: Sean Murphy / AP / NTB

Den tyske regjeringen sier at det langtrekkende luftvernsystemet som Ukraina var lovet, nå er levert.

Politikk: Det går fram av en oppdatert liste over militærhjelpen til Ukraina som tirsdag er lagt ut på den tyske regjeringens nettside.Det amerikanskbygde Patriot-systemet har lengre rekkevidde enn norskutviklede Nasams og andre systemer som er i bruk i landet i dag, og vil bedre Ukrainas forsvar mot russiske rakett- og droneangrep.
Patriot ble først utviklet på 70-tallet og har siden gått gjennom en lang rekke oppdateringer. Rekkevidden er på opptil 160 kilometer, og systemet kan blant annet brukes til å skyte ned langtrekkende, ballistiske raketter.
Under Gulfkrigen i 1991 ble det blant annet brukt som forsvar mot irakiske Scud-raketter. Det krever imidlertid et større mannskap enn mindre systemer.

Live
Neste
Spilles
Forrige