Mann i 40-årene døde i båtulykke på Askøy – to til sykehus
En mann i 40-årene mistet livet i en båtulykke i Askøy kommune i Vestland fylke natt til søndag. To personer er fraktet til sykehus med ukjent skadeomfang.
Ulykker og naturkatastrofer: Vest politidistrikt fikk melding om ulykken like etter klokka 2 natt til søndag.
Ifølge politiet kjørte båten på land eller et skjær utenfor Hauglandsosen. Det ble satt i gang en større redningsaksjon med politi, brannvesen med båt og dykkere, redningsskøyte, luftambulanse og redningshelikopter.
– Det var tre personer og en hund om bord. Samtlige er reddet på land. Det er ingen opplysninger om flere involverte eller savnede, skriver operasjonsleder Jørgen Ommedal i en pressemelding.
I en oppdatering 10.30 skriver politiet at de ikke har ytterligere detaljer om skadeomfanget for de to som er på sykehus.
En av personene skal ha vært våken da redningsmannskap kom fram, sier operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen til NRK.
Årsaken til ulykken er ikke kjent. Det er så langt ikke mistanke om ruskjøring, ifølge Dahl-Michelsen. Pårørende er varslet.
På spørsmål om hvorvidt det er mistanke om noe straffbart, svarer hun følgende:
– Vi er i en helt innledende fase og holder alle muligheter åpne, herunder om det har skjedd noe straffbart.
Hun sier de foreløpig ikke vet hvem som førte båten.
En person ble erklært død på stedet. To andre, en mann i 40-årene og en kvinne på 18 år, er fraktet til Haukeland universitetssjukehus med luftambulanse og ambulanse.
Til Bergens Tidende sier politiadvokat Eli Valheim at saken er under etterforskning, og at de har hentet opp båten for videre undersøkelser.