NTB
Unicef blir bedt om å skaffe likposer i Ukraina: – Det verste året siden invasjonen
Nye tall fra Unicef viser at 2026 er det verste året for barn i Ukraina siden invasjonen i 2022. Nye tall fra Unicef viser at 2026 er det verste året for barn i Ukraina siden invasjonen i 2022.
Nye tall fra Unicef viser at 2026 er det verste året for barn i Ukraina siden invasjonen i 2022.
Ukraina: I en pressemelding kommer det fram at ved utgangen av september er 947 barn drept eller såret i Ukraina i år. Samtidig rammes skoler, sykehus, lekeplasser og annen sivil infrastruktur av angrep.
– Bak hvert tall er det et barn, et navn og foreldre som har mistet det kjæreste de har. At Unicef nå for første gang siden krigen startet blir bedt om å skaffe likposer tilpasset barn, sier noe om den brutale virkeligheten ukrainske barn lever i, sier generalsekretær Maria Greenberg Bergheim i Unicef Norge til NTB.
Krigen rammer også hjelpearbeidet.
Unicef forteller om forsyninger til verdi av 60 millioner kroner som i sommer har gått tapt og at organisasjonen mistet nesten all lagerkapasitet. Det ble ødelagt 2 000 tonn drivstoff og utstyr til vannrensing og energiressurser som skulle videre til sykehus og skoler i området.
– Når lagre med nødhjelp blir angrepet, rammer det mennesker som allerede er i en desperat situasjon. I sommer mistet vi blant annet vinterforsyninger og utstyr som skulle til sykehus, sier Bergheim.
Unicef advarer også om en krevende vinter i vente for ukrainerne. I en undersøkelse oppgir én av tre foreldre at de ikke klarer å håndtere vinteren som kommer, og 33 prosent av husholdningene har mistet inntekten sin.
(©NTB)
