Connect with us

Lokalt

Kreativ løsning sikrer rasutsatt tunnel på riksvei 13

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

En stor stein som raste ned ved Svotunnelen i Strand kommune, avdekket behov for omfattende skredsikring. Entreprenøren Risa AS fant en uvanlig løsning på det krevende oppdraget: Å heise anleggsmaskiner opp på tunnelportalen.

SKREDSIKRING: Statens vegvesen har gjennomført omfattende sikringsarbeid ved den 4,7 kilometer lange Svotunnelen på riksvei 13 i Rogaland. Arbeidet skal redusere faren for steinras og sikre at den gamle veien utenfor tunnelen fortsatt kan brukes ved stengninger.

Bakgrunnen var et større steinnedfall i fjor. Over tunnelportalen ligger en bratt skråning med løsmasser som over tid er blitt vasket ut av vann.

Heiste anleggsmaskiner opp på tunnelen

Det krevende terrenget gjorde det umulig å bruke vanlige lifter. Entreprenøren Risa AS foreslo derfor å heise nødvendig utstyr opp på tunnelportalen.

– Vi ønsket å finne en løsning som står seg over tid. Det krevende terrenget gjør at man ikke kommer seg til med lift. Da kom entreprenør Risa AS med ideen: Vi heiser utstyret opp på tunnelportalen, sier byggeleder Jone Mysing i Statens vegvesen.

Annonse

Blant maskinene var en kranbil med boretårn. En spesialbygd Menzi Muck klatregravemaskin ble også avgjørende for arbeidet.

Bruken av maskiner reduserte behovet for at arbeidere måtte utføre tunge oppgaver hengende i tau i den bratte skråningen. Statens vegvesen understreker at dette først og fremst var et viktig HMS-tiltak.

Nye sikringsnett og forankringer

Skråningen er nå sikret med selvborende stag forankret i løsmasser og fjell. Gamle erosjonsnett er i stor grad erstattet med nye, wireforsterkede nett.

– Det er mye vann som kommer ut av løsmassene i skjæringen, og derfor vurderer vi det som en stor fordel å dekke til skjæringen med erosjonsnett som kan drenere ut vannet, sier geotekniker Simon Løvås i Statens vegvesen.

Løsningen skal samtidig gjøre det mulig for vegetasjonen å etablere seg på nytt og bidra til å stabilisere skråningen.

Annonse

På enkelte steder er det også montert fjellbånd mellom stagene for å holde sikringsnettet bedre inntil underlaget og redusere bevegelse i løsmassene.

Viktig omkjøringsvei

Den gamle veien utenfor Svotunnelen brukes som gang- og sykkelvei om sommeren. Den fungerer også som omkjøringsvei dersom tunnelen må stenges.

Dermed handler sikringsarbeidet ikke bare om å hindre nye ras, men også om å opprettholde framkommeligheten på r

Live
Neste
Spilles
Forrige