Lokalt
Ny boligbygger konkurs – uroen i byggebransjen fortsetter
Boligutvikleren M2 Tomteutvikling har meldt oppbud etter flere år med kraftig kostnadsvekst, høye renter og svakere boligmarked. Selskapet har ikke hatt kjent virksomhet på Haugalandet eller i Sunnhordland, men konkursen føyer seg inn i en utvikling som også merkes tydelig lokalt.
Byggebransjen: M2 Tomteutvikling omsatte for over 140 millioner kroner både i 2024 og 2025. Likevel ble likviditeten så presset at selskapet nå har sett seg nødt til å melde oppbud.
Selskapet har hovedsakelig bygget boliger i Stavanger-regionen. Det er derfor ikke kjent at konkursen får direkte konsekvenser for boligprosjekter eller arbeidsplasser på Haugalandet eller i Sunnhordland.
13 ansatte rammes
M2 Tomteutvikling har bare to ansatte, men datterselskapet Drømmehus er også begjært konkurs. Der arbeider 13 personer.
Eier og daglig leder Jan Terje Langeland peker på en kombinasjon av lavere aktivitet i boligmarkedet, høye renter, vanskeligere finansiering for boligkjøpere og kraftig økte byggekostnader.
Han har selv oppsummert situasjonen med at likviditeten til slutt knakk selskapet.
Samme utfordringer lokalt
Selv om konkursen ikke ser ut til å få direkte ringvirkninger på Haugalandet eller i Sunnhordland, er årsakene svært gjenkjennelige også her.
Byggebransjen i regionen har vært gjennom en krevende periode med svakere nyboligsalg, færre nye prosjekter, høyere finansieringskostnader og økte priser på materialer og tjenester.
Flere lokale entreprenører og byggmestere har de siste to årene meldt om lavere aktivitet og hardere konkurranse om oppdragene.
Færre nye prosjekter
Den lave boligbyggingen har rammet hele verdikjeden, fra tomteutviklere og entreprenører til tømrere, elektrikere, rørleggere og byggevareleverandører.
Også på Haugalandet og i Sunnhordland har etableringstakten innen bygg, anlegg og eiendom falt, samtidig som flere selskaper har fått problemer med lønnsomhet og likviditet.
Konkursen i M2 Tomteutvikling føyer seg dermed inn i rekken av konkurser og avviklinger som har preget norsk byggebransje etter renteoppgangen og kostnadshoppet de siste årene.
Høye renter bremser markedet
En viktig forklaring er at høyere boliglånsrenter har redusert kjøpekraften til husholdningene. Samtidig har bankene blitt strengere på finansiering, noe som gjør det vanskeligere å få solgt nye boliger før byggestart.
For utbyggerne betyr dette at kapital blir bundet lenger, samtidig som kostnadene til tomter, materialer, arbeidskraft og finansiering har økt.
Resultatet er at prosjekter som tidligere var lønnsomme, i mange tilfeller har blitt utsatt eller lagt bort.
Vil forsøke å drive videre
M2 Tomteutvikling ønsker samtidig ikke å gi opp virksomheten. Planen er å forsøke å videreføre prosjekter gjennom et samarbeid med eiendomsutvikleren Norrøn Gruppen.
Målet er at partene sammen skal kunne kjøpe konkursboet og få igangsatte prosjekter videre.
Ifølge ledelsen er et viktig mål også å sikre arbeidsplassene i Drømmehus. Flere entreprenørselskaper skal ha vist interesse for konkursboet.
Konkursen viser hvor sårbar byggebransjen fortsatt er. Selv selskaper med høy omsetning og positive regnskapsresultater kan få store problemer når salget bremser samtidig som kostnader og kapitalbehov holder seg høye.

