Connect with us

NTB

DeLillos-sjefen: – En stor glede at yngre finner mening i sangene våre

– Jeg får ofte følelsen av «denne sangen handler jo om meg», sier regissør Rikke Gregersen, som hentet inspirasjon til kinoaktuelle «Suser avgårde» fra musikken til deLillos. – Jeg får ofte følelsen av «denne sangen handler jo om meg», sier regissør Rikke Gregersen, som hentet inspirasjon til kinoaktuelle «Suser avgårde» fra musikken til deLillos.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Sarah Francesca Brænne spiller hovedrollen som Agnes i «Suser avgårde». Foto: Torjus Thesen / Ymer Media / Handout / NTB

– Jeg får ofte følelsen av «denne sangen handler jo om meg», sier regissør Rikke Gregersen, som hentet inspirasjon til kinoaktuelle «Suser avgårde» fra musikken til deLillos.

Innenriks: Filmen handler om Agnes (29), som befinner seg i overgangen mellom tjueårene og voksenlivet. Mens vennene rundt henne etablerer seg med barn, faste jobber og oppussingsprosjekter, holder Agnes fast på drømmen om å være musiker.

– Jeg likte det godt, særlig at det skulle lages en fortelling om en gjeng som er unge voksne nå i dag, sier deLillos-sjef Lars Lillo-Stenberg til NTB.

Han peker på at det sikkert til alle tider har vært en motvilje mot å gå rett inn i de etablerte rekker.

– Jeg opplevde det i hvert fall den motviljen, og mange med meg. Du finner det sikkert i mange epoker tilbake i tid. Den blir vel beskrevet hos Ibsens «Hedda Gabler», selv om du ikke skal sammenligne henne med noe i deLillos-lyrikken.

Annonse

«Gripende»

På soundtracket til filmen, som har premiere fredag, fremfører dagens unge artister de velkjente låtene. Det synes Lars Lillo-Stenberg (64) er «fint og gripende».

– Det er en stor glede at yngre kreative krefter finner mening i våre sanger nå i 2026, sier han til NTB.

For «Suser avgårde»-albumet, som feirer 40 år i år, har fått en annerledes bursdagsfeiring – der artister som Uld, No.4, Kaja Gunnufsen, Daniela Reyes, Daufødt og Pumpegris er å høre i nye versjoner av sanger velkjente for mange.

– «Suser avgårde»-albumet er et knippe sanger vi nesten aldri har rukket å få på avstand. Vi har alltid spilt noen av dem på hver eneste konsert. Det er bare når vi øver inn en låt som «La la la» at jeg plutselig våkner og kjenner at dette er lenge siden, sier Lillo-Stenberg om sitt syn på debutalbumet til deLillos i dag.

«Hva er lykke?»

Regissør Rikke Gregersen sier til NTB at hun opplever at gruppens sangtekster ofte setter ord på en ekstremt spesifikk situasjon eller følelse, samtidig som de treffer mange.

Annonse

– De har dette veldig spesifikke, enten det handler om forelskelse, kjærlighetssorg, å drite seg ut eller å lete febrilsk etter mening i livet. Sangene rommer ofte store kontraster og motsetninger, slik livet også gjør. De er styggvakre, gladtriste og hverdagslig poetiske, sier Gregersen.

Hun er 32 år, halvparten av Lillo-Stenbergs alder, men kjenner seg igjen i det han sier om frykten for å ta avgjørelser om hva man skal gjøre med livet sitt.

– Det er noe som gjelder alle generasjoner. Hva er lykke? Hva er meningsfullt? Skal man velge et liv med frihet eller forpliktelser? Det er store eksistensielle spørsmål jeg vil tro alle generasjoner har og fortsatt kommer til å bale med.

«Overtenker»

Gregersen, som spillefilmdebuterer etter å ha stått bak serier som «Ida tar ansvar» og «Requiem for Selina», tror likevel én ting er annerledes:

– Jeg tror mange fra min generasjon har et inntrykk av at «livet bare skjedde» mer før, mens vi nå overtenker og analyserer alle valg ihjel og har tenkt gjennom alle mulige scenarioer. Men selvfølgelig er det skummelt å vokse opp, fordi det innebærer at man nettopp må ta noen valg og til en viss grad ta styring over eget liv.

Annonse

Vennegjengen i «Suser avgårde» skildres av et knippe unge skuespillere: Sarah Francesca Brænne, Steinar Klouman Hallert, Ada Eide og Fredrik Stenberg Ditlev-Simonsen. Manuset til filmen er skrevet av Rakel Kraft Biørnstad.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige