NTB
Tusenvis i Ceuta-demonstrasjon i Madrid
Tusenvis av mennesker deltok i demonstrasjonstog i den spanske hovedstaden Madrid lørdag mot regjeringens håndtering av migrasjonssituasjonen på Ceuta. Tusenvis av mennesker deltok i demonstrasjonstog i den spanske hovedstaden Madrid lørdag mot regjeringens håndtering av migrasjonssituasjonen på Ceuta.
Tusenvis av mennesker deltok i demonstrasjonstog i den spanske hovedstaden Madrid lørdag mot regjeringens håndtering av migrasjonssituasjonen på Ceuta.
Utenriks: Demonstrasjonen var organisert av den høyreorienterte sivilsamfunnsplattformen Sociedad Civil Española og støttet av det konservative Folkepartiet (PP) og ytre høyre-partiet Vox.
Sentralmyndighetene i Madrid har slitt med å håndtere etterfølgene av at nærmere 80.000 migranter krysset grensen fra Marokko til Ceuta 30. og 31. juli. De fleste av dem har siden vendt tilbake til Marokko, men tusenvis befinner seg fortsatt i lille Ceuta.
Senteret på havna er det femte midlertidige mottaket i Ceuta. Det skal etter planen lette trykket på byen og hjelpe til med registrering og husly for migrantene, som nå har tilbrakt halvannen måned på gatene og strendene.
Planen er å overføre migrantene til et nytt mottak i havneområdet, som har kapasitet til 1800 personer. Det er imidlertid opptil 3-4000 migranter i strandleirene.
Situasjonen i Ceuta har ført til politisk strid mellom Spanias venstreorienterte regjering, regioner styrt at det konservative Folkepartiet (PP) og det høyreekstreme partiet Vox.
(©NTB)
