NTB
Finland: Dom i drapssak mot nordmann utsatt – kan ta måneder
Rolf Nordmo, som har innrømmet drap på den tidligere samboeren i Finland, får ja til ønsket om en rettspsykiatrisk vurdering. Dermed kan dommen i ankesaken bli flere måneder forsinket. Rolf Nordmo, som har innrømmet drap på den tidligere samboeren i Finland, får ja til ønsket om en rettspsykiatrisk vurdering. Dermed kan dommen i ankesaken bli flere måneder forsinket.
Rolf Nordmo, som har innrømmet drap på den tidligere samboeren i Finland, får ja til ønsket om en rettspsykiatrisk vurdering. Dermed kan dommen i ankesaken bli flere måneder forsinket.
Utenriks: Ifølge kringkasteren Yle avgjorde Helsingfors hovrätt dette onsdag.
Både aktor i saken og de pårørende til drapsofferet, Janne Puhakka, motsatte seg nordmannens ønske om utredning. Retten omtaler imidlertid drapshandlingen som bemerkelsesverdig brutal, og den mener det kan hende at Nordmo ikke var tilregnelig, melder NRK.
– Det er mulig at handlingen i denne saken ble begått under en psykisk lidelse som begrenset Nordmos evne til å forstå og regulere sin atferd, skriver retten.
En dom vil først komme etter at den rettspsykiatriske undersøkelsen er ferdig.
Ankesaken mot den 68 år gamle nordmannen begynte i Helsingfors hovrätt i slutten av august. I april i fjor ble han dømt til fengsel på livstid for drapet på den tidligere ishockeyspilleren, TV-kjendisen og ekskjæresten Janne Puhakka (29) i oktober 2024.
I tingretten erkjente Nordmo at han hadde skutt Puhakka med en hagle og drept ham under et besøk til det tidligere samboerparets bolig i Esbo.
Nordmo nektet imidlertid for at drapet var planlagt og hevdet at det skjedde som en uaktsom handling.
(©NTB)
