Connect with us

Lokalt

Flere eldre i trafikken – demens kan bli en større utfordring

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Norge får langt flere eldre fram mot 2050. Samtidig kan antallet personer med demens nesten dobles. Statens vegvesen advarer om at kognitiv svikt kan få større betydning for trafikksikkerheten – både blant bilførere, fotgjengere og syklister.

Trafikksikkerhet: Andelen nordmenn over 65 år ventes å øke fra 18 til 24 prosent av befolkningen fram mot 2050. Det betyr at stadig flere eldre vil ferdes i trafikken, både bak rattet, til fots, på sykkel og med kollektivtransport.

En ny rapport utarbeidet av Folkehelseinstituttet for Statens vegvesen ser på hvordan denne utviklingen kan påvirke trafikksikkerheten.

Flere eldre beholder førerkortet

Når levealderen øker og flere beholder førerkortet lenger, vil også antallet eldre bilførere øke.

Mange eldre har lang erfaring og gode kjørevaner, men aldring kan samtidig påvirke reaksjonsevne, oppmerksomhet, orientering og vurderingsevne.

Annonse

– Mange eldre er trygge og erfarne trafikanter. Samtidig kan helse og funksjonsevne endre seg med alderen, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.

Demens kan bli større utfordring

Rapporten trekker særlig fram demens og annen kognitiv svikt.

FHI anslår at rundt 115.000 personer levde med demens i Norge i 2025. Fram mot 2050 kan tallet nær dobles.

Demens kan påvirke hukommelse, orienteringsevne, oppmerksomhet og evnen til å ta raske beslutninger. Det kan få betydning både for personer som kjører bil og for dem som går eller sykler i trafikken.

– Demens og annen kognitiv svikt kan gjøre trafikken mer krevende, både for bilførere og for dem som ferdes til fots eller på sykkel, sier Ranes.

Annonse

Ikke bare et spørsmål om bilkjøring

Statens vegvesen understreker at utfordringen ikke bare handler om eldre bak rattet.

Flere eldre vil også være fotgjengere og syklister. Samtidig blir kroppen mer sårbar med alderen, og ulykker eller fall kan få mer alvorlige konsekvenser.

Vegvesenet mener derfor det blir stadig viktigere å tilrettelegge for trygg mobilitet for eldre, uansett hvordan de ferdes.

– Målet er ikke å framstille eldre som en risikogruppe, men å forstå hvordan en aldrende befolkning påvirker trafikksikkerheten og hvilke tiltak som kan bidra til trygg mobilitet for alle, sier Ranes.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige