NTB
Ingen avgjørelse i rettssak mot trebarnsmor i USA
Juryen klarte ikke å bli enig i saken mot Lindsay Clancy, som er tiltalt for å ha drept de tre små barna sine. Rettssaken er derfor avsluttet uten dom. Juryen klarte ikke å bli enig i saken mot Lindsay Clancy, som er tiltalt for å ha drept de tre små barna sine. Rettssaken er derfor avsluttet uten dom.
Juryen klarte ikke å bli enig i saken mot Lindsay Clancy, som er tiltalt for å ha drept de tre små barna sine. Rettssaken er derfor avsluttet uten dom.
Utenriks: Det er ikke omstridt at den nå 36 år gamle Clancy kvalte barna Cora (5), Dawson (3) og Callan (8 måneder) i familiens hjem i januar 2023. Deretter skar hun seg med kniv og hoppet fra et vindu i andre etasje. Hun ble lam som følge av fallet.
Forsvareren har argumentert for at Clancy må frifinnes fordi hun var psykotisk etter fødselen av det tredje barnet og ikke var strafferettslig tilregnelig.
Juryen skulle ta stilling til om hun kunne dømmes for drap, eller om hun var utilregnelig i gjerningsøyeblikket, men klarte ikke å komme til enighet etter 38 timers rådslagning fordelt på sju dager.
Dermed erklærte dommeren saken for ugyldig – altså at saken avsluttes uten at skyldsspørsmålet er avgjort.
Kan bli ny sak
Påtalemyndigheten erkjenner at hun hadde psykiske problemer, men mener hun forsto at handlingene var gale og planla drapene.
At saken er kjent ugyldig, åpner for at påtalemyndigheten kan starte saken på nytt med en ny jury.
Påtalemyndigheten har ikke bestemt om den vil reise saken på nytt. Clancy risikerer livsvarig fengsel dersom hun blir dømt for overlagt drap. Hun er innlagt på et statlig sykehus og skal møte i retten igjen 29. september.
Der vil forsvareren be dommeren om å frikjenne Lindsay Clancy. Da kan det også komme mer informasjon om det kan gå mot en ny runde i retten.
Direktesendt på TV
Drapene på de tre barna, som var henholdsvis åtte måneder, tre år og fem år, fant sted i familiens hjem i Duxbury i januar 2023, mens ektemannen var ute av huset.
Etter drapene forsøkte Clancy å ta sitt eget liv, men overlevde forsøket. I dag er hun lam og sitter i rullestol.
Påtalemyndigheten bestrider ikke at Clancy hadde psykiske problemer, men hevder at hun var i stand til å forstå at det var galt å drepe barna – og at hun likevel bevisst valgte å gjøre det.
Den nesten seks uker lange rettssaken, som ble direktesendt på TV, har på ny satt søkelyset på en debatt om hvordan psykisk helse hos kvinner etter fødsel behandles i USA – og hvordan rettssystemet håndterer saker der mødre dreper barna sine.
(©NTB)
