Connect with us

Lokalt

Ung mann fortsatt varetektsfengslet, retten frykter ny kriminalitet

Publisert

den

Haugaland og Sunnhordland tingrett med tinghuset i Haugesund. FOTO: Radio Haugaland / E. Solberg.

En mann i 20-årene må sitte varetektsfengslet frem til 14. september. Haugaland og Sunnhordland tingrett mener det er betydelig fare for at han vil begå nye lovbrudd.

Varetekt: En mann i 20-årene må sitte varetektsfengslet frem til 14. september. Haugaland og Sunnhordland tingrett mener det fortsatt er betydelig fare for at mannen vil begå nye lovbrudd.

Haugaland og Sunnhordland tingrett behandlet begjæringen om forlenget fengsling 17. august.

Mannen samtykket til at saken kunne avgjøres skriftlig, uten at partene møtte i retten. Han motsatte seg imidlertid videre fengsling og ba retten foreta en grundig vurdering av om inngrepet var forholdsmessig.

Påtalemyndigheten ba om fire nye uker i varetekt på grunn av fare for gjentakelse.

Annonse

21-åringen er siktet for flere straffbare forhold, blant annet kroppsskade, medvirkning til kroppsskade, trusler og brudd på våpenloven. Retten mener at det fortsatt foreligger skjellig grunn til mistanke.

I vurderingen viser tingretten til mannens historikk, tilbakefall til rusmisbruk og hyppigheten av de nyeste straffbare forholdene. Retten mener dette tilsier at han kan ha vanskeligheter med å avstå fra ny kriminalitet.

Gulating lagmannsrett har tidligere sluttet seg til vurderingen av gjentakelsesfaren.

Mannen hadde på tidspunktet for kjennelsen sittet litt over tre og en halv måned i varetekt. Retten mener likevel at ytterligere fire uker ikke er et uforholdsmessig inngrep.

Hovedforhandlingen er planlagt gjennomført fra 9. til 11. september. Retten forventer at dommen vil foreligge kort tid etter, og mener derfor at det ikke er fare for at mannen skal sitte lenger i varetekt enn en eventuell straff.

Annonse

Det fremgår også av kjennelsen at en tiltalebeslutning med en strafferamme på over seks års fengsel skal behandles under den samme hovedforhandlingen.

Mannen kan etter kjennelsen holdes varetektsfengslet frem til 14. september klokken 17. Han har adgang til å anke avgjørelsen til lagmannsretten.

Live
Neste
Spilles
Forrige