Connect with us

NTB

Omfattende skader etter jordskjelvet i Colombia – minst 18 døde i storby

Det meldes om flere døde og omfattende skader i flere byer i Colombia etter et kraftig jordskjelv mandag. I byen Cali er folk fanget under bygningsrester. Det meldes om flere døde og omfattende skader i flere byer i Colombia etter et kraftig jordskjelv mandag. I byen Cali er folk fanget under bygningsrester.

Publisert

den

Beboere og redningsarbeidere leter etter overlevende i et sammenrast bygg i Cali. Foto: Santiago Saldarriaga / AP / NTB

Det meldes om flere døde og omfattende skader i flere byer i Colombia etter et kraftig jordskjelv mandag. I byen Cali er folk fanget under bygningsrester.

Utenriks: Totalt er det snakk om 20 bygg som har rast i Cali, sier byens ordfører.

I byen Pereira med over 500.000 innbyggere meldes det om minst 18 døde så langt. Det er også omfattende skader på bygninger.

Det meldes også om minst ett dødsfall og ti skadede i regionen Chocó. I provinsens hovedstad Quibdó er det meldt om både personskader og skader på bygninger, skriver den lokale guvernøren Nubia Carolina Córdoba-Curi på X.

To personer skal også ha mistet livet i Manizales, sier byens ordfører til radiostasjonen Blu Radio.

Annonse

Bygninger og hjem i Colombias hovedstad Bogotá er blitt evakuert som følge av skjelvet. Episenteret i San José del Palmar ligger omtrent 400 kilometer vest for hovedstaden.

Jordskjelvet har ført til evakueringer i Eje Cafetero-regionen (kafferegionen), Tolima, Huila, Valle del Cauca, Manizales, Medellín, blant andre, ifølge avisen El Tiempo.

Seks flyplasser i landet har innstilt all trafikk på grunn av skjelvet.

Det kraftige jordskjelvet inntraff rundt 7.30 mandag morgen lokal tid. Colombias jordskjelvovervåkning melder at det hadde en styrke på 7,4 og en dybde på 96 kilometer, ifølge El Tiempo. Det samme melder amerikanske USGS.

Styrken på skjelvet førte til at det kjentes i Colombias naboland Ecuador, Venezuela og Panama.

Annonse

Skjelvet skaper frykt ettersom det følger jordskjelvkatastrofen i Venezuela i slutten av juni. To skjelv på henholdsvis styrke 7,2 og 7,5 kom kort tid etter hverandre og førte til 5000 dødsfall og hundrevis av ødelagte bygninger.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige