Lokalt
Mann funnet død i Haugesund – én person pågrepet
En person ble funnet død i Haugesund lørdag, og politiet betegner dødsfallet som mistenkelig. En person er pågrepet i saken. En person ble funnet død i Haugesund lørdag, og politiet betegner dødsfallet som mistenkelig. En person er pågrepet i saken.
En person ble funnet død i Haugesund lørdag, og politiet betegner dødsfallet som mistenkelig. En person er pågrepet i saken.
Haugesund: Politiet etterforsker et mistenkelig dødsfall etter at en mann ble funnet død innendørs i Haugesund lørdag kveld. En person er pågrepet og siktet for å ha unnlatt å hjelpe en person i hjelpeløs tilstand. Politiet understreker at saken foreløpig ikke etterforskes som drap.
– Vi etterforsker et dødsfall, men er i en tidlig fase der vi arbeider med å kartlegge hendelsesforløpet, sier politiadvokat Ellen Mellemstrand Gimre i Sørvest politidistrikt til Haugesunds Avis.
Sør-Vest politidistrikt startet etterforskning etter at mannen ble funnet død lørdag kveld. De pårørende er varslet.
Politiadvokat Ellen Mellemstrand Gimre opplyser til Haugesunds Avis at politiet fortsatt er i en tidlig fase og arbeider med å kartlegge hva som har skjedd før mannen døde.
Politiet har foreløpig ikke offentliggjort alderen på den avdøde eller nærmere opplysninger om hvor i Haugesund dødsfallet skjedde. Det er kjent at mannen ble funnet innendørs.
Pågrepet søndag
Søndag formiddag ble en person pågrepet i forbindelse med dødsfallet.
Vedkommende er siktet etter straffeloven § 288, som omhandler det å hensette eller unnlate å hjelpe en person som befinner seg i en hjelpeløs tilstand.
Politiet har ikke opplyst alder på den siktede eller hvilken relasjon det eventuelt var mellom den døde og den pågrepne.
VG omtalte også saken søndag kveld og bekrefter at en person er pågrepet etter funnet av den døde mannen.
Ikke drapsetterforskning
Politiet er samtidig tydelige på at siktelsen ikke innebærer at de mener mannen er drept.
– Det betyr at vi ikke er i en drapsetterforskning per nå, sier Gimre til Haugesunds Avis.
At dødsfallet behandles som mistenkelig innebærer dermed ikke at politiet har konkludert med at det har skjedd en straffbar handling som førte til døden.
Sikrer bevis
Politiets arbeid søndag har blant annet vært rettet mot å sikre tilgjengelige bevis og rekonstruere hendelsesforløpet.
Det er foreløpig ikke kjent hva politiet mener kan ha skjedd før mannen døde, hva som gjorde at mistanken ble rettet mot den pågrepne eller hvor lenge den avdøde kan ha befunnet seg i en hjelpeløs tilstand.
Politiet holder også tilbake opplysninger om hvem som varslet om dødsfallet.
Etterforskningen fortsetter, og Sør-Vest politidistrikt har varslet at det trolig kan komme flere opplysninger om saken mandag.
(©NTB)

