Connect with us

NTB

Israel anklages for å ha drept libanesisk journalist med vilje

Flere menneskerettsorganisasjoner anklager Israel for å ha drept journalisten Amal Khalil med vilje og for å hindre tilgang til helsearbeidere. Flere menneskerettsorganisasjoner anklager Israel for å ha drept journalisten Amal Khalil med vilje og for å hindre tilgang til helsearbeidere.

Publisert

den

Den libanesiske journalisten Amal Khalil ble drept i et israelsk angrep tidligere i år. Nå anklager menneskerettighetsorganisasjoner Israel for å ha drept henne med vilje. Foto: Mohammed Zaatari / AP / NTB

Flere menneskerettsorganisasjoner anklager Israel for å ha drept journalisten Amal Khalil med vilje og for å hindre tilgang til helsearbeidere.

Israel: – Disse angrepene regnes som direkte angrep på sivile og anses som krigsforbrytelser, sier forsker Sahar Mandour i Amnesty International i Libanon.

Amnesty, Human Rights Watch (HRW), libanesiske Legal Agenda og journalistforbundet i Libanon holdt en felles pressekonferanse i Beirut torsdag. Her anklaget de Israel for drapet på Khalil og for å ha hindret helsepersonell tilgang etter angrepet mens hun var kritisk skadet.

Khalil var i mange år korrespondent i avisen Al-Akhbar i Sør-Libanon og ble drept da hun dekket krigen mellom Israel og Hizbollah. Angrepet skjedde 22. april i landsbyen al-Tiri, omtrent 8 kilometer fra den israelske grensen. Khalils kollega, frilansjournalist og videojournalist Zeinab Faraj, ble såret i angrepet.

Kryssjekket informasjon

Organisasjonene sier at de har konkludert etter å ha kryssjekket informasjon fra bilder, videoer, satellittbilder, vitneforklaringer, øyevitner og tjenestemenn, i tillegg til samtaler over WhatsApp. De sier også at Israel var fullt klar over de to journalistenes tilstedeværelse, og at israelske droner fløy lavt over dem før de søkte tilflukt i en bygning, og at Israel derfor burde ha vært klar over at de var journalister.

Annonse

Videre sier de at Israel mottok flere henvendelser fra libanesiske myndigheter og FNs fredsbevarende styrke i Libanon om å gi tilgang til helsearbeidere.

Israel nekter for målrettede angrep

Det israelske militæret sier i en uttalelse torsdag at deres egen foreløpige gransking har konkludert med at Khalil ble drept i en serie angrep rettet mot Hizbollah-medlemmer. Straks etterforskningen er fullført, vil den bli oversendt til militærets juridiske avdeling, heter det.

Ifølge organisasjonen Commitee to Protect Journalists (CPJ) er hun en av 15 journalister som er drept i israelske angrep i Libanon siden 2023. I samme periode har Israel drept minst 209 journalister og pressefolk på Gazastripen eller i israeelske fengsler, ifølge CPJ.

Israel har tidligere nektet for å ha utført målrettede angrep på journalister.

Ambulansepersonell beskutt

Khalil ble drept under en uke etter at en skjør våpenhvile trådte i kraft i Libanon, og hun var sendt til stedet for å rapportere fra de rammede landsbyene. Drapet vakte kraftige reaksjoner i Libanon.

Annonse

Ifølge menneskerettsorganisasjonene rykket ambulansepersonell fra Røde Kors ut til stedet og klarte å hente ut kollega Faraj i live fra bygningen der de to hadde søkt tilflukt. Men de fortalte at de ble beskutt av israelske soldater da de prøvde å hente Khalil, som lå begravd i ruinene av bygningen. Hun var i live i flere timer før hun til slutt døde av skadene, ifølge rapporten.

– Khalil var trolig i live de ambulansepersonellet ble tvunget bort, sier HRWs Libanon-forsker Ramzi Kaiss.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige