Connect with us

NTB

EU: Ingen migranter fra Ceuta har tatt seg videre til Europa

EU forsikrer at ingen av migrantene som ankom Ceuta fra Marokko forrige uke, har tatt seg videre til det spanske fastlandet eller resten av Europa. EU forsikrer at ingen av migrantene som ankom Ceuta fra Marokko forrige uke, har tatt seg videre til det spanske fastlandet eller resten av Europa.

Publisert

den

Migranter som tok seg inn i Spania, ble søndag eskortert av spanske soldater mot grensen til Marokko. Foto: Antonio Sempere / AP / NTB

EU forsikrer at ingen av migrantene som ankom Ceuta fra Marokko forrige uke, har tatt seg videre til det spanske fastlandet eller resten av Europa.

Utenriks: – Vi forstår det slik fra spanske myndigheter at ulovlig innvandring til det spanske fastlandet og Europa så langt er forhindret, sa talspersonen under en pressekonferanse.

Spanias innenriksminister Fernando Grande-Marlaska opplyste tirsdag at over 70.000 mennesker ble returnert til Marokko i løpet av helgen. Omkring 2500 er igjen i den spanske enklaven, hvorav over halvparten er barn.

Migrantkrisen har skapt splid i EU, og det ble innkalt til hastemøte tirsdag.

Italia reagerte med å suspendere Schengen-avtalen med Spania i en måned, og også Danmark har stått i spissen for en hardere linje mot innvandring.

Annonse

På Spanias side står blant andre Portugal, Luxembourg og Frankrike – sistnevnte har imidlertid skjerpet grensekontrollen mot Spania. Også Norge har uttrykt støtte til spanske myndigheters håndtering av krisen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige