Connect with us

Lokalt

Helse Fonna viser bedring – men økonomien er fortsatt langt bak budsjett

Publisert

den

Haugesund sykehus. FOTO: Daniel DeNiazi

Helse Fonna forbedret økonomien i juni sammenlignet med både mai og samme måned i fjor, men helseforetaket ligger fortsatt betydelig bak budsjett. Torsdag får styret en ny status på den krevende økonomiske situasjonen.

Økonomi: Ifølge saksdokumentene til det ekstraordinære styremøtet hadde Helse Fonna et driftsoverskudd på 3,8 millioner kroner i juni. Etter finanskostnader endte resultatet på 1,3 millioner kroner, som fortsatt er 2,8 millioner kroner svakere enn budsjettert. En ekstra bevilgning fra Stortinget har bidratt til å styrke inntektene.

Administrerende direktør Anders Hovland beskriver ifølge Haugesunds avis utviklingen som et tegn på at omfattende tiltak begynner å gi effekt.

– Det er mye som gjenstår før drifta er bærekraftig, men den forbedringen vi ser i juni er resultatet av et omfattende, krevende og godt arbeid i hele organisasjonen, skriver Hovland i styrepapirene.

Fortsatt stort halvårsunderskudd

Til tross for framgangen endte Helse Fonna første halvår med et underskudd på 103,7 millioner kroner, mot et budsjettert underskudd på 25 millioner kroner.

Annonse

Den største utfordringen er fortsatt lønns- og personalkostnader. I juni ble det brukt 5,4 millioner kroner mer enn planlagt på overtid og ekstrahjelp, selv om nivået var lavere enn i tidligere måneder.

Må spare over 100 millioner

Helse Fonna har tidligere varslet at det må spares over 100 millioner kroner i andre halvår for å bringe økonomien nærmere balanse.

Juni viser en klar forbedring fra mai. Uten den ekstra statlige bevilgningen ville avviket mot budsjett vært 21,2 millioner kroner, mot 25 millioner i mai. Det innebærer en forbedring i den underliggende driften på 3,8 millioner kroner fra mai til juni.

Live
Neste
Spilles
Forrige