NTB
Budapest åpner ny VM-tour i sjakk – Haaland og Klæbo blant investorene
Nyvinningen Total Chess World Championship Tour blir en realitet i november. Budapest er valgt som vertskap for pilotturneringen i det flunkende nye konseptet som er utviklet av Norway Chess. Nyvinningen Total Chess World Championship Tour blir en realitet i november. Budapest er valgt som vertskap for pilotturneringen i det flunkende nye konseptet som er utviklet av Norway Chess.

Nyvinningen Total Chess World Championship Tour blir en realitet i november. Budapest er valgt som vertskap for pilotturneringen i det flunkende nye konseptet som er utviklet av Norway Chess.
Sport: Turneringen arrangeres fra 10. til 21. november, med Magnus Carlsen blant deltakerne. Spillerne skal konkurrere i lynsjakk, hurtigsjakk og en hurtigvariant av langsjakk, før en sammenlagtvinner kåres.
– Den beste sjakkspilleren i verden bør kunne prestere på tvers av alle disipliner. Ved å samle Fast Classic, hurtigsjakk og lynsjakk i ett mesterskap skaper vi en mer komplett sportslig test, samtidig som sjakken blir mer spennende og tilgjengelig for publikum, sier lederen i Total Chess, Kjell Madland, i en pressemelding tirsdag.
Pilotturneringen blir generalprøven før den første ordinære sesongen starter i mars 2027. Planen er fire turneringer i ulike vertsbyer hvert år, med en samlet verdensmester på tvers av de tre formatene. Touren er godkjent av Det internasjonale sjakkforbundet (Fide) for en periode på 16 år.
Haaland blant eierne
Tidligere i år gikk Erling Braut Haaland inn på eiersiden i selskapet bak Norway Chess sammen med investor Morten Borge.
– Jeg investerer i Norway Chess fordi jeg tror Total Chess World Championship Tour kan gjøre sjakken til en større sport for tilskuere over hele verden, uttalte Manchester City-stjernen i mars.
Senere hentet Norway Chess inn 100 millioner kroner i ny kapital. Blant investorene var langrennstjernen Johannes Høsflot Klæbo og teamsjef i Uno-X Thor Hushovd. Selskapet ble samtidig verdsatt til 350 millioner kroner.
– Jeg har stor tro på konseptet, og jeg ser at jeg, sammen med mange andre, kan bidra til å skape verdier i en bred og svært internasjonal sport, har Klæbo tidligere uttalt.
Sjakkongen Magnus Carlsen er storfornøyd med at profilerte idrettstjerner engasjerer seg i sjakken.
– Jeg tror sjakken definitivt trenger at andre profiler engasjerer seg, både for å få oppmerksomhet og penger. Det er veldig, veldig bra for sjakken.
Starter i Budapest
Valget av Budapest som vertsby er ikke tilfeldig. Ungarn har fostret generasjoner av spillere i verdensklasse og er hjemsted for Judit Polgar, ansett som den sterkeste kvinnelige sjakkspilleren gjennom tidene. Byen var også vertskap for sjakk-OL i 2024.
Fide-president Arkady Dvorkovich mener touren vil styrke sjakken kommersielt og publikumsmessig.
– Total Chess World Championship Tour er en naturlig utvikling av elitekonkurransen vi allerede har, og feirer den komplette spilleren ved å kombinere fremragende prestasjoner i de tre sjakkformene, sier Dvorkovich.
(©NTB)