NTB
Rubio: USA vil ha Iran-avtale, men ikke for enhver pris
USA vil ha en avtale med Iran, men ikke for enhver pris, sier utenriksminister Marco Rubio. USA vil ha en avtale med Iran, men ikke for enhver pris, sier utenriksminister Marco Rubio.

USA vil ha en avtale med Iran, men ikke for enhver pris, sier utenriksminister Marco Rubio.
USAs: Rubio kom med uttalelsen torsdag under et besøk i Bahrain, der han forsøker å berolige USAs partnere i Golfen etter krigen i Midtøsten.
USA og Iran har undertegnet en foreløpig avtale om å avslutte konflikten som USA og Israel startet i slutten av februar. Partene skal nå forhandle om blant annet Irans atomprogram, lettelser i sanksjoner og skipstrafikken gjennom Hormuzstredet.
– Vi vil ha en avtale, men vi vil ikke ha en avtale for enhver pris, sier Rubio.
Han sier at USA ikke vil godta deler av en avtale som undergraver sikkerheten, stabiliteten eller velstanden til USAs partnere i Golfen.
Etter møtet med Rubio sa utenriksministrene i Golfrådet at varig fred og sikkerhet i regionen krever at hele bredden av Irans trusler håndteres. De viser blant annet til ballistiske raketter, droner og støtte til Irans stedfortredere i regionen.
Rubio avviser også at Iran skal kunne kreve avgifter for skipstrafikk gjennom Hormuzstredet. Iran blokkerte stredet under krigen og har siden sagt at landet planlegger å innføre det de omtaler som maritime serviceavgifter.
– Internasjonale farvann tilhører ingen nasjonalstat. Dette er et grunnleggende prinsipp i verden i dag. Uten det ville verden vært i totalt kaos, sier Rubio.
(©NTB)