NTB
Reiselysten øker – interessen for Norge er høy
Reiselysten i Norge er rekordhøy, og Norge er et populært reisemål. Mange europeere kan tenke seg en ferie i Norge de kommende årene. Reiselysten i Norge er rekordhøy, og Norge er et populært reisemål. Mange europeere kan tenke seg en ferie i Norge de kommende årene.

Reiselysten i Norge er rekordhøy, og Norge er et populært reisemål. Mange europeere kan tenke seg en ferie i Norge de kommende årene.
Innenriks: Innovasjon Norges Reisebarometer for våren 2026 har intervjuet 6000 reisende i Sverige, Danmark, Tyskland, Nederland, England og Frankrike.
– Til tross for en mer urolig verden ser vi at lysten til å reise er sterk, og at interessen for Norge er høy. Det gir et godt utgangspunkt for norsk reiseliv i årene som kommer, sier Aase Marthe J. Horrigmo, direktør for reiseliv i Innovasjon Norge i en pressemelding.
Interessen for Norge øker særlig i England og Tyskland. Natur og utendørsopplevelser er fortsatt Norges sterkeste konkurransefortrinn.
Samtidig kommer det fram at stadig flere enn før forbinder Norge med andre ting, som kultur, historie, byliv og matopplevelser. Utviklingen tyder på at merkevaren Norge har fått flere bein å stå på.
Reisebarometeret viser også at trygghet og forutsigbarhet blir viktigere for mange når de velger reisemål. Mer enn halvparten av de aktive reisende oppgir at økonomisk og/eller politisk uro påvirker ferieplanene deres.
– Norge har over tid bygget opp et svært godt omdømme internasjonalt. Når mange opplever verden som mer uforutsigbar, kan kvaliteter som trygghet, stabilitet og pålitelighet bli enda viktigere når reisende velger reisemål, sier Horrigmo.
(©NTB)
