Connect with us

NTB

Næringslivs- og samfunnstopper tar farvel med Stein Erik Hagen

Publisert

den

BISETTELSE: Flere inn til bisettelsen til Oslo domkirke, Sindre Finnes og Erna Solberg. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

En rekke profiler fra norsk næringsliv, politikk og kulturliv møtte torsdag opp i Oslo domkirke for å ta farvel med milliardær og investor Stein Erik Hagen. Finansminister Jens Stoltenberg beskriver ham som en person som forandret Norge.

Næringsliv: Blant de fremmøtte i bisettelsen var blant andre Jens Stoltenberg, Odd Reitan, Petter Stordalen, Else Kåss Furuseth og Christian Ringnes.

– En som forandret Norge

Finansminister Jens Stoltenberg sa ved ankomst til domkirken at Hagen hadde stor betydning for norsk næringsliv og samfunnsutvikling.

– Jeg har respekt for det han gjorde. Selv om det kunne gå varmt for seg i debattene, følte jeg også en menneskelig varme, sa Stoltenberg.

Åpen bisettelse

Bisettelsen ble holdt i Oslo domkirke og var åpen for offentligheten.

Annonse

Hagens eldste datter Camilla Hagen uttalte tidligere at familien ønsket en åpen seremoni fordi faren hadde et stort nettverk og betydde mye for mange mennesker.

Etter seremonien ble det arrangert minnestund i Gamle Logen.

Bygget opp Rimi og Canica

Stein Erik Hagen døde uventet av hjertestans 4. mai.

Han bygget opp lavpriskjeden Rimi fra slutten av 1970-tallet, før han senere etablerte investeringsselskapet Canica.

Hagen var også en sentral eier og styreleder i Orkla gjennom mange år.

Annonse

Blant Norges rikeste

Ifølge Kapital hadde Hagen en formue på over 33 milliarder kroner i 2025, noe som gjorde ham til Norges niende rikeste person.