NTB
WWF: – Vent med plenklipperen
Verdens naturfond (WWF) oppfordrer norske hageeiere til å gjøre en innsats for utryddingstruende insekter. Villbiene og sommerfuglene står nå på rødlista. Verdens naturfond (WWF) oppfordrer norske hageeiere til å gjøre en innsats for utryddingstruende insekter. Villbiene og sommerfuglene står nå på rødlista.

Verdens naturfond (WWF) oppfordrer norske hageeiere til å gjøre en innsats for utryddingstruende insekter. Villbiene og sommerfuglene står nå på rødlista.
Innenriks: – Hvis du lar riven ligge og venter med plenklipperen til løvetannen er ferdig blomstret, har du gjort en betydelig innsats.
Det sier Sverre Lundemo, biolog og seniorrådgiver for naturmangfold i WWF Verdens naturfond.
Statsforvalteren peker ifølge WWF på at blomsterrike hager og parker kan være bra for pollinerende insekter. Ikke minst fordi mer intensivt jordbruk påvirker insektene negativt. I Norge står 30 prosent av villbiene og 22 prosent av sommerfuglene i fare for å dø ut.
– Alle med en hageflekk, til og med balkong, kan bidra til å hjelpe våre livsviktige pollinatorer, sier Lundemo. Han oppfordrer i tillegg til å gi ugress litt plass i hagen.
(©NTB)