Connect with us

NTB

J.D. Vance: – Ballen ligger hos Iran

USAs visepresident sier det er opp til Iran når fredsforhandlingene eventuelt tas opp igjen. Kilder sier samtalene kan tas opp igjen allerede torsdag. USAs visepresident sier det er opp til Iran når fredsforhandlingene eventuelt tas opp igjen. Kilder sier samtalene kan tas opp igjen allerede torsdag.

Published

on

USAs visepresident J.D. Vance mener det er opp til Iran når fredsforhandlingene eventuelt kan tas opp igjen. Foto: Jonathan Ernst / AP / NTB

USAs visepresident sier det er opp til Iran når fredsforhandlingene eventuelt tas opp igjen. Kilder sier samtalene kan tas opp igjen allerede torsdag.

USAs: Til tross for at USA og Iran ikke kom fram til en enighet i helgens fredsforhandlinger i Pakistan, mener USAs visepresident J.D. Vance at samtalene likevel førte til fremgang.

Til Fox News sier han at USA har gjort de amerikanske kravene svært klare overfor Iran i fredsforhandlingene. Han sier to ufravikelige krav er at USA skal ha kontroll over Irans anrikede uran og en verifiseringsmekanisme for å sikre at landet ikke utvikler et atomvåpen.

– De beveget seg i vår retning, og det er derfor jeg tror vi kan si at vi så noen gode tegn, men de beveget seg ikke langt nok, sier Vance.

Søndag skrev Irans utenriksminister Abbas Araghchi på X at de var svært nær en avtale med USA, men at vilkårene ble endret da partene kun var «en centimeter unna».

Annonse

Ba om 20 års stans i urananrikning

Flere medier melder at USA ønsket en 20 år lang stans i Irans urananrikingsprogram som del av en avtale for å avslutte krigen. Pausen ville bli fulgt av sanksjonsopphevelse, ifølge Wall Street Journal.

Iran foreslo på sin side å stanse sin atomaktivitet i fem år, ifølge The New York Times.

Iran har tidligere avvist restriksjoner på sin rett til å anrike uran i det landet insisterer er et sivilt atomprogram.

Kan skje allerede torsdag

Selv om president Donald Trump søndag sa at han ikke bryr seg om Iran kommer tilbake til forhandlingsbordet, sier Vance at det er opp til Iran når videre forhandlinger eventuelt vil finne sted.

– Det er et spørsmål som best kan stilles til iranerne, fordi ballen virkelig ligger hos dem, sa han.

Annonse

En diplomat fra et av meklerlandene sier til nyhetsbyrået AP at det allerede er enighet om at samtalene skal fortsette. Diplomaten og en amerikansk tjenesteperson, som begge uttaler seg anonymt, sier at selv om det ikke er bestemt når samtalene eventuelt skal tas opp igjen, kan det skje allerede torsdag.

De opplyser at Pakistan igjen diskuteres som vertsland, men at også Genève er en mulighet.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige