Kraftig leieøkning etter kostnadssprekk på Haugesund lufthavn Karmøy
Reasfalteringen ved Haugesund lufthavn Karmøy ender på rundt 92 millioner kroner. Dette gir en kraftig økning i leien for flyplasselskapet – nær 900.000 kroner ekstra i måneden.
Flyplass: Avinor bekrefter at lufthavndriften kun har fått betalingsutsettelse i januar og februar for å «få på plass en løsning». Likevel får dette betydelige økonomiske konsekvenser for Lufthavndrift AS på Karmøy.
Interne beregninger viser en økning i leien på rundt 800.000 kroner per måned, justert til om lag 899.000 kroner når tidligere utsettelser også tas med.
Politikere i Karmøy understreker overfor Radio Haugaland at korrekte tall er avgjørende for videre politisk behandling. Bakgrunnen er at kostnadsnivået nå ligger langt over tidligere anslag, som har vært omtalt i størrelsesorden 50-60 millioner kroner – ikke 92 millioner, som er nesten en dobling.
Nå reises det politisk et spørsmål med kostnadsøkningen. Hvilke konsekvemser får dette for kommunene med finansiering, ansvarsfordeling og hvilke følger dette får dette for næringsliv og flytilbud på Haugalandet?
Det har så langt ikke lykkes Radio haugaland å få noen kommentar på saken fra flyplassledelsen.







