Store forskjeller i nettleien: BKK kutter i 2026 – Fagne økte i 2024
Mens BKK reduserer nettleien fra nyttår, opplevde Fagnes kunder det motsatte i 2024.
Strøm: Fra 1. januar 2026 setter BKK ned nettleien med rundt 10 prosent, tilsvarende cirka 1 350 kroner i året for en husholdning med 25 000 kWh forbruk.
Årsaken er lavere kostnader fra Statnett og økte flaskehalsinntekter, som kommer kundene direkte til gode. I tillegg kutter staten elavgiften til 7,13 øre/kWh.
For kundene i Fagne-området er situasjonen annerledes. Der har nettleien i 2024 økt, hovedsakelig begrunnet med økte investeringskostnader i regionalnettet og lavere flaskehalsinntekter enn forventet.
FAKTA: Fagne justerte nettleien sist 1. mars 2024. De hadde da ikke justert nettleien siden juli 2022. Økningen i mars 2024 var på rundt 15 prosent for en gjennomsnittlig husholdning.
Resultatet er at kunder i Rogaland og deler av Vestland nå betaler en av landets høyere nettleier – i flere tilfeller langt over nivået i BKKs område.
Sammenligninger viser at Fagne-kunder i dag ofte ligger flere øre per kWh høyere enn kunder i BKK, noe som utgjør betydelige forskjeller på årsbasis.
Kontrasten mellom selskapene illustrerer hvor ulikt nettleien kan utvikle seg regionalt, avhengig av investeringer, kostnadsnivå og Statnetts inntekter.
For mange husholdninger betyr det at nettleien forblir et lotteri basert på geografi.








