LO og NHO begynner forhandlinger om ny hovedavtale torsdag
Hovedavtalen tas opp til revisjon igjen torsdag. LO og NHO forhandler om endringer i det som ofte kalles «arbeidslivets grunnlov».
Arbeidsliv: Fra 1970-årene har avtalen blitt revidert og utvidet om lag hvert fjerde år, skriver LO.
Hovedavtalen handler om de generelle spillereglene i arbeidslivet, ikke om de årlige tarifforhandlingene. Blant annet handler det om hvordan arbeidsgivere og arbeidstakere skal forhandle og samarbeide.
– Det kanskje viktigste i hovedavtalen er regler for medvirkning i bedriftene og hvordan håndtere uenigheter oss imellom. Dette bidrar til at vi har et relativt lavt konfliktnivå i norsk arbeidsliv. Forhandlingene skjer i fredstid, det er aldri store endringer og vi streiker aldri om hovedavtalen, sier forhandlingssjef Tone Faugli i LO.
I tillegg til LO sentralt deltar også forbundene i LO som har tariffavtaler med NHO. Hovedavtalen ble først inngått i 1935, og revidert mange ganger siden – med ujevne mellomrom fram til 1970-tallet, og siden altså om lag hvert fjerde år. Hovedavtalen som utgår nå har vært i kraft siden 2022.
Det finnes egne hovedavtaler for andre arbeidsgiverorganisasjoner, blant annet KS, Spekter, staten og Virke.
(©NTB)








