Høibys forsvarere ber retten om å stoppe salget av boka som kom denne uken
Marius Borg Høibys forsvarere har bedt retten om å stanse salget av den omstridte boka som ble utgitt denne uken.
Kultur og underholdning: – Vi har nå sendt begjæring om midlertidig forføyning til retten med påstand om stansing av boken, sier Marius Borg Høibys forsvarer Petar Sekulic til Aftenposten fredag ettermiddag.
Boken «Hvite striper, svarte får» er av forlaget Aschehoug beskrevet som «en reportasjebok om kokain, narkogjenger og kronprinsessens sønn». Etter at den kom ut for salg 20. oktober har den fått mye kritikk og forlaget har selv erkjent at boken inneholder enkelte feil.
– Vi mottok begjæringen fra Borg Høibys forsvarer Ellen Holager Andenæs litt etter halv fire i dag. Vi har ikke noen kommentarer til dette nå før vi har satt oss inn i saken, skriver redaktør for sakprosa Live Fedog Thorsen i Aschehoug til NTB fredag ettermiddag.
Politiet har avvist en av bokens mest oppsiktsvekkende påstander: At kronprinsessens sønn skal ha solgt kokain på Karl Johan mens politiets spanere så på. Også Høiby selv har avvist denne beskyldningen «på det mest bestemte» gjennom sine forsvarere.
De tre feilene som innrømmes er:
* På side 194 i den fysiske boken står det «hundrevis». Det korrekte er flere. Feilen er rettet i e-boken og i PDF-versjon. Dette handler om antall pengeoverføringer Høiby skal ha gjort til en annen person.
* På side 3 i bildelegget er det feil i bildeteksten. Personen avbildet i kunstverket er ikke Marius Borg Høiby.
* Kunstnerduoen Broslo er heller ikke kreditert.
– Bakgrunnen for at vi går til retten er forlagets manglende vilje til å korrigere faktafeil, sier Sekulic til NTB.
På omslaget vises Høiby mens han viser fingeren, med tittelen «Hvite striper, svarte får» markert med hvite pulverstriper.
Høiby har tidligere innrømmet kokainbruk, men narkotikalovbrudd er ikke en del av tiltalen mot ham.
Rettssaken mot kronprinsesse Mette-Marits sønn begynner i Oslo tingrett 2. februar, og det er satt av seks uker.
Høiby er tiltalt for 32 forhold, blant annet fire voldtekter og mishandling i nære relasjoner mot ekskjæresten Nora Haukland. Han nekter straffskyld for samtlige av de mest alvorlige punktene i tiltalen.
Forsvarerne ba tirsdag forlaget fjerne det de mener er uriktige opplysninger fra boken. På et frokostmøte onsdag morgen la forlaget fram tre feil i boken de innrømmer. Men påstanden om Høibys kokainsalg på Karl Johan var ikke en av disse, skriver Aftenposten.
Boken er skrevet av nåværende og tidligere Dagbladet-journalister Torgeir Krokfjord og Øistein Monsen.






