Null kroner i regjeringens «opptrappingsplan» for skolemat: – Så latterlig at det ikke går an
Stortinget påla regjeringen å komme med en «opptrappingsplan» for gratis skolemat i statsbudsjettet. Nå er planen klar – og inneholder null kroner.
Utdanning: – Det er så latterlig at det går ikke an å operere på den måten der. Regjeringen motarbeider sin egen politikk, og de motarbeider en tydelig marsjordre fra Stortinget på å levere her. Det er helt uhørt, sier SVs utdanningspolitiske talsperson Sunniva Holmås Eidsvoll til NTB.
I fjor høst vedtok Stortinget – med Arbeiderpartiet på laget – at regjeringen må legge fram en opptrappingsplan for innføring av et daglig skolemåltid i grunnskolen, og at det skulle komme en plan for hvordan dette skal innføres i statsbudsjettet for 2026.
Onsdag kom regjeringen med sitt statsbudsjett. Der svarer de på Stortingets bestilling med en tabell for hvor mye en tenkt innføring av skolemat ville ha kostet.
– En slik ordning vil ha en kostnad på 450 mill. kroner første året, 1.530 mill. kroner andre året, 2.611 mill. kroner tredje året og 3.241 mill. kroner fjerde året når ordningen er ferdig utrullet, skriver regjeringen i budsjettet.
Det kommer imidlertid ingen signaler fra regjeringen om at dette skal innføres, og heller ingen penger til formålet.
– Den planen er så svak og dårlig at det er nesten en skandale at de har brukt byråkrater til å lage den. Denne kunne jeg laget selv, sier en oppgitt Holmås Eidsvoll.
– Men det verste her er jo at det ikke blir noe skolemat, til tross for at Arbeiderpartiet har lovet det i Hurdalsplattformen. De har det i programmet sitt, og et flertall på Stortinget har vedtatt det. Og det går ut over skolebarna i Norge, sier hun videre.
– Vi er både overrasket og svært skuffet over at det likevel ikke ligger midler til en skolematordning i budsjettet, sier generalsekretær Bo Gleditsch til NTB.
Han omtaler det som «litt spesielt at det legges fram en hypotetisk plan om hvordan det kunne ha vært løst».
– En finte, rett og slett, sier Gleditsch. Foreningen skal videre jobbe for at partiene som var med på vedtaket, følger det opp i forhandlingene.
– Det står i vedtaket i Stortinget at det skal innføres, sier SV-politikeren.
– Først jobber vi nå med vårt alternative budsjett, som vi skal lansere senere. Men dette er det jo regjeringens ansvar å fikse. Problemet er at regjeringen bryter sine egne løfter og Stortingets vedtak, så det er regjeringen som må levere på sin politikk og holde det de lover.
Intervjuforespørselen ble avvist, med beskjed om at det er Helse- og omsorgsdepartementet som har ansvar for skolemat, fordi det gjelder ernæring.
Helse- og omsorgsdepartementet henviser imidlertid etter spørsmål fra NTB tilbake til Kunnskapsdepartementet.
– Selv om Arbeiderpartiet er positive til innføring av et daglig gratis skolemåltid, har regjeringen etter krevende økonomiske prioriteringer ikke funnet midler til å prioritere dette i inneværende statsbudsjett, sier Nordtun fredag.
– Vi har fulgt opp vedtaket i Stortinget med omtale i statsbudsjettet, heter det videre.
Også SV, Rødt og Senterpartiet stemte for, og før valget fremmet også MDG krav om gratis skolemat for å støtte en Støre-regjering.
Også Nasjonalforeningen for folkehelsen er sterkt kritisk.
Eidsvoll mener regjeringen har en helt feil tolkning av det som ble vedtatt i Stortinget.
NTB prøvde torsdag å stille kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) spørsmål om hva som skjer med skolematen, da hun var på et møte om barne- og ungdomskriminalitet.
(©NTB)