Menu
Julian Nagelsmann er en presset mann etter at Tyskland tapte for Slovakia i starten av VM-kvalifiseringen. Foto: Federico Gambarini / DPA via AP / NTB

Tyskland-legende tordner – ber Nagelsmann slutte å eksperimentere

Tyskland-sjef Julian Nagelsmann må slutte å eksperimentere og la sine nøkkelspillere spille regelmessig i jakten på VM-billett, mener Lothar Matthäus.

Av NTB | 09.10.2025 08:23:03

Sport: Den frittalende Tyskland-legenden har sett seg lei av Nagelsmanns spillerrotasjon i de siste landskampene. Tyskerne fikk en lei start på VM-kvalifiseringen med 0-2-tap i Slovakia i forrige måned.

Nagelsmann byttet fem mann i startoppstillingen mot Nord-Irland tre dager senere og vant 3-1.

– Tiden for eksperimenter må få en endelig slutt, både når det gjelder taktikk og personell. Laget må fungere sammen, sier Matthäus til storavisen Bild.

Han spilte selv 150 landskamper og har med det rekorden i Tyskland. 64-åringen legger til at han vil se en endring fra Nagelsmann allerede i fredagens møte med Luxembourg.

Toerne samt visse gruppevinnere fra nasjonsligaen får en ekstrasjanse via omspill. Tyskland har ikke gått glipp av et mesterskap siden de mislyktes i kvalifiseringen til EM i 1968.

Etter Luxembourg-kampen skal tyskerne opp mot Nord-Irland på bortebane. Nagelsmann har allerede fått trøbbel på samlingen ved at hans foretrukne keeper, Oliver Baumann, og spiss, Nick Woltemade, mistet starten på samlingen med sykdom.

Han holder David Raum og Jamie Leweling som de beste kandidatene på vingbackene. Framme vil Matthäus ha Serge Gnabry, Florian Wirtz og Woltemade.

– Det garanterer fare foran mål og kreativitet, sier han.

Det skal nevnes at både Gnabry, Wirtz og Woltemade har startet begge kampene hittil i VM-kvalifiseringen. Det samme har Baumann, Antonio Rüdiger og Joshua Kimmich.

Tyskland – Luxembourg har avspark klokken 20.45 fredag.

Tyskland-treneren er under press etter det nevnte tapet for Slovakia, ettersom bare gruppevinnerne i VM-kvalifiseringen går rett til neste års mesterskap i Nord-Amerika.

Matthäus mener at landslagssjefen bør fortsette med 3-4-2-1-formasjonen han brukte i seieren over Nord-Irland sist. Han poengterer at den samme formasjonen fungerte svært godt for Xabi Alonso da han ledet Leverkusen til ligagull i 2023/24-sesongen.

(©NTB)