reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Gode kinotall også for september gir optimisme i kinobransjen. Foto: Emilie Holtet / NTB

Gode kinotall for september: – All grunn til optimisme

I september økte salget av kinobilletter med 59 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.

Av NTB | 01.10.2025 11:03:12

Kultur og underholdning: Det ble kjøpt 765.069 kinobilletter i september mot 481.627 i september i fjor, ifølge bransjeorganisasjonen Film & Kino.

Nå tror administrerende direktør Espen Lundberg Pedersen i bransjeorganisasjonen at 2025 blir et bedre kinoår.

– Det er all grunn til å være optimistisk før det siste kvartalet av kino-året.

I det siste kvartalet av året sier Pedersen at det er flere ferske filmer i vente som han tror mange nordmenn vil se og trekker fram norske filmer som «Ruffen: Sjøormen som ikke kunne svømme», «Stargate – en julefortelling», «Se meg» med Pia Tjelta, «Hvis ingen går i fella», «Reisen mot Nord», «Klæbo» og «Flåklypa – Fra Paris til Pyramidene».

– Det er all grunn til at vi skal slå 2024 når det gjelder salg av kino-billetter, sier Film & Kino-sjefen.

«Affeksjonsverdi» er oppe i et besøkstall på 163.010, noe som gir en sjetteplass på listen over de mest sette kinofilmene i år. Den spås om noen dager å passere «Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral» og bli den mest sette norske filmen på kino hittil i år.

Samtidig venter premierer på internasjonale filmer som «Black Phone 2», «Springsteen: Deliver Me from Nowhere», «Wicked: For Good», «Zootopia 2», «Anaconda» og «Avatar: Fire and Ash».

– Attraktive filmer i mange målgrupper står i premierekø, sier Film & Kino-direktør Lundberg Pedersen.

I de første ni månedene av 2025 ligger billettsalget igjen foran fjoråret på samme tid: Det ble solgt 5.494.514 kinobilletter mot 5.432.439 ved samme tid i fjor.

Amerikanske filmer som «En Minecraft-film» (431.280 solgte billetter) og «Lilo & Stitch» (266.916) topper kinobesøksstatistikken. Men også norske kinofilmer gjør seg gjeldende, senest «Blücher» som siden premieren sist helg er sett av 95.878 kinogjengere.

(©NTB)

Flere nyheter: