Menu
Tyler Robinson er pågrepet og mistenkt for drapet på Charlie Kirk. Foto: Utah Governor's Office / AP / NTB

Kirk-drapet: Utah-guvernør sier Tyler Robinson ikke samarbeider med politiet

Tyler Robinson, som mistenkes for drapet på Charlie Kirk, samarbeider ikke med politiet. Nå snakker politiet i stedet med familie og venner.

Av NTB | 14.09.2025 19:45:32

Kriminalitet og rettsvesen: Det sier Utah-guvernør Spencer Cox søndag. Cox opplyser også at det tirsdag blir tatt ut en formell siktelse mot Robinson, som ennå sitter i varetekt i Utah.

– Han samarbeider ikke, men alle menneskene rundt ham samarbeider, og jeg tror det er veldig viktig, sa guvernøren til ABC.

Etterforskere snakker blant annet med Robinsons romkamerat, som han også hadde et romantisk forhold til, forteller Cox med henvisning til FBI.

Cox omtaler romkameraten som «en mann som er i ferd med å skifte kjønn til kvinne» og sier at romkameraten har vært svært samarbeidsvillig.

Reuters har ikke lyktes i å komme i kontakt med romkameraten, eller representanter for romkameraten, for å be om en kommentar. Reuters kan heller ikke fastslå hvem som fungerer som Robinsons forsvarer.

Cox kan ikke si sikkert om hvorvidt romkameratens kjønnsidentitet er relevant for etterforskningen.

Charlie Kirk, som var en nær støttespiller for USAs president Donald Trump og grunnla den høyreorienterte ungdomsgruppen Turning Point USA, ble skutt og drept mens han talte ved et universitet i den amerikanske delstaten Utah onsdag.

To dager etter drapet ble det kjent at den 22-år gamle Robinson var pågrepet og mistenkt for drapet.

(©NTB)

Flere nyheter: