LIVESENTER
Menu
I Washington D.C. patruljerer nasjonalgardister. Nå varsler president Donald Trump at han har klart navn på neste by der nasjonalgarden skal utplasseres. Foto: Mariam Zuhaib / AP / NTB

Trump sier han vet hvilken by som får tilsendt nasjonalgarden neste gang

USAs president Donald Trump sier at han har bestemt seg for hvilken by som skal bli den neste der nasjonalgarden skal utplasseres.

Av NTB | 06.09.2025 02:41:38

Kriminalitet og rettsvesen: Det fortalte presidenten til pressen i Det hvite hus fredag. Men han ville ikke navngi hvilken by det er snakk om.

Imidlertid har presidenten de siste ukene nevnt flere mulige byer, blant dem Chicago, Baltimore og New Orleans, alle demokrat-styrte byer der han hevder kriminaliteten har gått av hengslene.

Fra før har Trump utplassert nasjonalgardister i hovedstaden Washington D.C.

Der valgte det føderale distriktets justisminister Brian Schwalb torsdag å anlegge søksmål mot utplasseringen. I søksmålet argumenterer Schwalb med at bruk av militære styrker til innenriks rettshåndhevelse er i strid med grunnloven. Han kaller utplasseringen av hundrevis av soldater «ufrivillig militær okkupasjon».

Trump utplasserte nasjonalgardister i Los Angeles i juni i år. Nylig avgjorde en føderal dommer i California at denne utplasseringen var ulovlig. Trump-administrasjonen har anket kjennelsen. Kjennelsen fra California kan imidlertid ikke overføres direkte til Washington, som er et føderalt distrikt der presidenten har mer makt til å bruke nasjonalgarden enn i delstatene.

(©NTB)

Flere nyheter: