LIVESENTER
Menu
Elever som bærer fotlenke har også rett til videregående opplæring, sier Nils-Tore Sagen Mosvold, direktør for videregående skoler i Utdanningsetaten i Oslo kommune. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Flere elever i Oslo møter på skolen med fotlenke

Et titalls elever ved videregående skoler i Oslo møter denne høsten opp på skolen med fotlenke. Lærerne blir ikke informert, skriver Dagsavisen.

Av NTB | 04.09.2025 04:31:38

Kriminalitet og rettsvesen: – Vi vet at vi har elever som har fotlenke, og har dialog med skoler om dette, sier Nils-Tore Sagen Mosvold, direktør for videregående skoler i Utdanningsetaten i Oslo kommune, til Dagsavisen.

Han opplyser at etaten ikke har en sentral oversikt over hvor mange elever som til enhver tid bruker fotlenke i Osloskolen. Ifølge Dagsavisen dreier det seg om rundt ti elever.

Ifølge Mosvold har elevene fått fotlenke som følge av dom i retten eller som varetektssurrogat.

– Disse ungdommene har også rett til videregående opplæring. Det er viktig for oss å innfri deres rett til skolegang. Det er nøkkelen til et godt voksenliv, samtidig som det skal oppleves trygt for våre ansatte, understreker han.

Under Arendalsuka pekte politimester i Oslo, Ida Melbo Øystese, på at dagens regler for taushetsplikt er en bremsekloss i arbeidet med å beskytte barn.

– Vi ser eksempler på at voldsutøver og offer havner i samme klasse på skolen fordi vi ikke får dele informasjon. Det er katastrofalt, og det må vi få gjort noe med nå, sa Øystese.

(©NTB)

Flere nyheter: