Menu
Brent Hinds da Mastodon spilte på Tons of Rock på Ekebergsletta i 2022. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Tidligere Mastodon-gitarist Brent Hinds er død

Tidligere vokalist og gitarist i det amerikanske tungrockbandet Mastodon, Brent Hinds (51), omkom i en motorsykkelulykke i Atlanta onsdag.

Av NTB | 21.08.2025 20:34:40

Kultur og underholdning: Bandet og myndighetene bekrefter torsdag dødsfallet. Ulykken skjedde da Hinds sent onsdag kveld kolliderte med en bil, ifølge politiet i Atlanta.

– Vi er knuste, sjokkerte og prøver fortsatt å ta inn over oss tapet av denne kreative kraften som vi har delt så mange triumfer og milepæler med, skapt musikk som har berørt hjertene til så mange, sier bandet i sosiale medier.

Hinds forlot det Grammy-vinnende bandet i mars, uten å oppgi årsak. Da hadde han vært med på å ha tre album inne på topp 10-lista til Billboard, to av dem har toppet rockealbumlisten: «Emperor of Sand» i 2017 og «Once More ’round the Sun» i 2014.

Hinds skulle i år på Europa-turné med bandet Fiend Without a Face og skulle blant annet spille i Oslo 10. desember. Mastodon har også spilt flere konserter i Norge.

(©NTB)

Flere nyheter: