Menu
USAs president Donald Trump i Det hvite hus. Foto: Alex Brandon / AP / NTB

Bare en firedel av USAs voksne sier Trumps politikk er positiv for dem

En av fire voksne i USA sier at president Donald Trumps politikk har virket positivt for dem etter at han tiltrådte, viser en ny undersøkelse.

Av NTB | 21.07.2025 05:33:54

Politikk: Mange av de som svarte på undersøkelsen, gir den sittende presidenten nedslående karakterer når det kommer til viktige spørsmål, inkludert økonomi, innvandring, budsjettstyring og helsevesen.

Faktisk får ikke Trump med seg flertallet på noen av spørsmålene inkludert i undersøkelsen, som er gjort av The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research (AP-NORC).

Trump har også gått litt ned i karakter når det gjelder innvandring, som ellers har vært en styrke for ham i hans andre periode.

Og selv om et flertall av de spurte anser Trump som i noe stand til å få ting gjort etter at hans omfattende budsjettforslag ble vedtatt, er det færre som tror at han forstår problemene som folk står overfor.

Omtrent halvparten av de spurte melder at Trumps politikk virker negativt for dem siden hans andre periode startet for seks måneder siden.

Omtrent to av ti sier politikken hans ikke har utgjort noen forskjell i livene deres, mens en firedel sier politikken hans virker positivt for dem.

De aller fleste som knytter seg selv til demokratene og omtrent halvparten av de som anser seg som politisk uavhengig, sier at Trumps politikk har hatt en negativ innvirkning. Også mange som knytter seg selv til republikanerne sier de ikke har sett positive virkninger.

Lindemer sier han generelt er positiv til Trumps prestasjoner i jobben, selv om han er bekymret for de enorme utgiftene i budsjettforslaget som presidenten undertegnet 4. juli, kalt «The Big Beautiful Bill».

– Jeg er ikke sikker på om det virkelig kommer til å hjelpe, sier Lindemer.

Inflasjonen steg i juni til sitt høyeste nivå siden februar, ettersom Trumps omfattende tollsatser presser opp prisene på alt fra dagligvarer og klær til møbler og hvitevarer. Trumps budsjettforslag omfattet kutt i Medicaid, noe som gjør at 11,8 millioner flere amerikanere mister forsikringsdekningen for helsevesenet.

Statsgjelden kommer også til å øke med 3300 tusen milliarder dollar, anslår det uavhengige organet Congressional Budget Office.

Samtidig fortsetter krigføringen i Ukraina og i Gaza.

Sammenlignet med de forrige presidentene er det noe svakt. Nærmere halvparten av voksne amerikanere var positive til jobben Joe Biden og Barack Obama gjorde på omtrent samme tidspunkt i deres presidentperioder, ifølge undersøkelser fra AP-NORC og Gallup.

Bidens oppslutning sank imidlertid i andre halvdel av hans første år og forble lav resten av hans tid i embetet.

Neill knytter seg selv politisk til demokratene, og skildrer seg selv som historieinteressert. Han beskriver Trump som autoritær, og mener han har fulgt retningslinjene skissert i det såkalte «Project 2025», en plan fra konservativt hold for endringer i de føderale myndighetene som Trump forsøkte å ta avstand fra før valget i november.

– I hverdagen har jeg egentlig ikke sett noen endring, bortsett fra den generelle frykten og angsten jeg føler på et grunnleggende nivå, sier Neill.

43 prosent av de spurte sier de er enige i hvordan han håndterer innvandringsspørsmål, noe som er en liten nedgang fra de 49 prosentene som støttet ham på dette området i mars.

Trump ser også ut til å ha mistet noe støtte for avgjørelsene knyttet til offentlig pengebruk. Omtrent 40 prosent sier nå at de godkjenner hans håndtering av dette, en nedgang fra 46 prosent i mars.

På økonomi generelt er det også rundt 40 prosent som godkjenner Trumps politikkutøvelse. Dette har ikke endret seg målbart de siste månedene, viser undersøkelsen.

– Han har gjort oss til en dass, og har gjort at hele verden ler av oss, sier Dwyer om Trumps handelspolitikk.

Samtidig mener han også Trump ikke gjør en god nok jobb med å få ned prisene på dagligvarer eller for helsevesenet.

Omtrent 6 av 10 sier at «i stand til å få ting gjort» minst er en noe god beskrivelse av Trump.

Og omtrent halvparten av de spurte sier det samme om påstander som at han er god på å forhandle eller i stand til å håndtere en krise.

De fleste spurte, 56 prosent, sier at setningen «forstår problemene folk som deg står overfor» ikke beskriver Trump særlig godt, eller ikke beskriver ham godt i det hele tatt.

– Jeg synes han gjør det ganske bra. Han kunne gjort det mye verre, sier Levi Fischer, en undersøkelsesdeltaker fra Marshalltown i delstaten Iowa.

Han har stemt på Trump tre ganger.

Fischer erkjenner imidlertid at han ikke opplever at økonomien forbedrer seg så raskt som han hadde håpet. Og Trumps politikk, sier han, utgjør ingen stor forskjell i livet hans.

Den landsomfattende undersøkelsen ble gjort mellom 10.–14. juli, og 1437 voksne amerikanere ble spurt. Feilmarginen er på 3,6 prosent.

– Slik det ser ut i dag, vet jeg ikke om politikken hans har utgjort noen forskjell i hverdagen min, sier Landon Lindemer, en 29 år gammel logistikkarbeider fra en forstad til byen Atlanta. Han har stemt på Trump tre ganger.

De blandede tilbakemeldingene på Trumps politikk kommer samtidig som han sliter med å følge opp viktige valgløfter. Det gjelder blant annet å senke levekostnadene for arbeider-amerikanere, bevare populære velferdsgoder som Medicaid, avslutte kriger i utlandet og kutte i offentlig pengebruk.

Totalt sett viser den nye undersøkelsen at rundt fire av ti voksne amerikanere er positive til hvordan Trump gjør jobben, et tall som tilsvarer oppslutningen han hadde i juni.

Bailey Neill, en 42 år gammel advokat fra San Antonio som deltok i undersøkelsen, sier han er livredd for Trump.

Trump får mindre enn 50 prosent oppslutning i alle spørsmålene som inngår i AP-NORC-undersøkelsen, inkludert økonomi, pengebruk i det offentlige, handel, skatt, innvandring, helsevesen og hans håndtering av konflikten i Midtøsten.

Timothy Dwyer, en 26 år gammel deltaker i undersøkelsen fra Dyersburg i delstaten Tennessee, beskriver seg selv som politisk uavhengig, men lener seg mot republikanerne. Han jobber i detaljhandelen, og sier Trumps håndtering av økonomien, og særlig tollsatsene hans, har «virkelig sugd».

Til tross for kritikken han får, mener de fleste deltakerne i undersøkelsen at Trump imidlertid er noe effektiv.

På det spørsmålet får han også noe laber oppslutning i sitt eget parti: omtrent halvparten av republikanerne sier at han «ekstremt» eller «veldig» godt forstår problemene folk som dem står overfor.

(©NTB)

Flere nyheter: