Titusenvis trosset forbud mot pride-markering i Ungarn
Tross advarsler om «juridiske konsekvenser», møtte tusenvis av mennesker opp for å markere pride i Ungarns hovedstad lørdag. Dermed utfordret de regjeringens forbud.
Politikk: Med regnbueflagg samlet en større folkemengde seg lørdag til prideparade i Budapest lørdag. Titusenvis av mennesker med regnbueflagg og marsjerte lørdag fra byens rådhus, som også var med på å arrangere paraden.
De trosset dermed regjeringens forbud om pride-markeringer, som var et stort tilbakeslag for LHBT-rettigheter i EU. Forbudet, som ble vedtatt og tatt inn i lovverket for å skåne barn, har utløst reaksjoner fra en rekke land.
På den andre siden har den liberale ordføreren i Budapest, Gergely Karácsony, uttalt at han ville trosse forbudet. Han har uttalt at Budapest by ikke behøver å søke om tillatelse for å gjennomføre noe den selv arrangerer.
Enkelte små grupper med ytre høyre-aktivister forsøkte å forstyrre paraden, men ble holdt på avstand av politiet.
– Ungarn er et sivilisert land, et sivilisert samfunn. Vi går ikke løs på hverandre, sa Orbán i et intervju fredag.
Den høyrenasjonalistiske regjeringens gradvise innstramming av rettighetene til LHBTI-miljøet de siste årene, noe som har utløst massive protester og reaksjoner fra menneskerettighetsgrupper og andre land.
Også embetsmenn fra den norske ambassaden i Budapest deltok i paraden, opplyser Utenriksdepartementet.
– Den norske ambassaden deltok ved årets Pride-parade i Budapest for å feire kjærlighet og mangfold, og for å markere at veien fremdeles er lang til reell likestilling for LHBTI-personer, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) i en uttalelse.
Utenriksministeren beklager det ungarske lovvedtaket som forbyr pridefeiring.
– Alle land som er medlemmer at Europarådet er bundet av avgjørelsene til Den europeiske menneskerettsdomstolen, som slår fast at menneskerettighetene gjelder alle, uavhengig av seksuell orientering og kjønnsidentitet. Domstolen slår også fast en krystallklar rett til forsamlingsfrihet, inkludert retten til å arrangere og delta på pride-parader, sier Eide.
Byråd for sosiale tjenester i Oslo, Julianne Ferskaug (V), er med i delegasjonen som deltok i paraden. Etter invitasjon fra Budapests ordfører skulle hun også holde hilsningstale på vegne av Oslo
– Forbudet mot paraden strider mot forsamlingsfriheten og grunnleggende menneskerettigheter. Orbáns regime bryter grunnleggende liberale rettigheter, og dette viser hvor viktig det er å støtte Budapest pride, sier Ferskaug.
Fredag uttalte statsminister Viktor Orbán at politiet ikke ville gå fysisk til verks og bryte opp en parade, men advarte om det kan bli rettslige konsekvenser for dem som velger å bryte forbudet.
Flere enn 30 utenlandske ambassader hadde på forhånd uttrykt sin støtte til de ungarske pride-arrangørene, og deltakere like mange land, blant dem 70 medlemmer fra EU-parlamentet, deltok da paraden startet.
Mange nordmenn, noen organisert gjennom Oslo Pride og en egen delegasjon fra Oslo kommune hadde reist til Budapest for å delta i pridemarkeringen lørdag.
(©NTB)