Nordic Securities-gründerne dømt til fire års fengsel for grove bedragerier
Gründerne bak meglerhuset Nordic Securities er i lagmannsretten begge dømt til fire års fengsel for grove bedragerier. Nå tar de lovforståelsen til Høyesterett.
Kriminalitet og rettsvesen: – Dette er en viktig dom for Økokrim, i en alvorlig sak som har vært svært omfattende og krevende å etterforske og iretteføre. Dommen er særlig viktig siden de domfelte har misbrukt tilliten de hadde som profesjonell aktør i aksjemarkedet, sier førstestatsadvokat Trude Stanghelle i Økokrim i en pressemelding.
Bedrageriene skjedde ved at de to eierne av Nordic Securities solgte aksjer i morselskapet, The Nordic Group, ifølge Borgarting lagmannsrett. De tiltalte forledet en rekke investorer ved å unnlate å opplyse om at risikoen ved aksjekjøpene var svært høy, framgår det av dommen.
Risikoen det er snakk om, knyttet seg blant annet til at Nordic Securities sto i fare for å miste tillatelsen til å yte investeringstjenester og ved å gi uriktige opplysninger om konsernets økonomiske stilling.
De er også dømt til å betale erstatning til de fornærmede med til sammen 18,1 millioner kroner.
Nordic Securities ble startet av de to gründerne i 2009, men mistet lisensen i 2017 og ble nedlagt i 2019. Selskapet solgte aksjer og differansekontrakter (CFD-er). I 2019 saksøkte 21 tidligere kunder selskapet, og Økokrim startet etterforskning.
Både etterforskningen og gjennomføringen av rettssakene i både tingretten og lagmannsretten har vært omfattende. Ifølge Økokrim er det gjennomført over 100 avhør i saken, og iretteføringen har til sammen gått over rundt åtte måneder.
Dommen er på 250 sider, og Økokrims folk skal nå lese den grundig. Stanghelle sier hun tar forbehold om at hun foreløpig kun har rukket å lese konklusjonen.
Dommen bli derfor anket til Høyesterett fordi Brosveet mener lagmannsrett har hatt «uriktig rettslig forståelse av sentrale vilkår i bedrageribestemmelsen i straffeloven».
Også den andre domfelte varsler anke til Høyesterett. Han holder fast ved at han har solgt en aksje han selv trodde på, som han selv investerte i, og at han ikke har bedratt noen, ifølge forsvareren.
– Påtalemyndigheten har lyktes i sitt prosjekt med å få retten med på å gjøre bedrageribestemmelsen anvendelig på forståelse av risiko, gevinstmulighet og fremtidsutsikter. Dette er en utvidelse av bedrageribegrepet som er vi uenige i og som bør prøves for Høyesterett, sier advokat Fredrik Berg til NTB.
– Resultatet ser ut som at det er i tråd med det påtalemyndigheten har anført, så det er vi tilfreds med, sier Stanghelle til E24.
– Denne dommen er skuffende og bygger først og fremst på en rekke uriktige juridiske forutsetninger, sier advokat Anders Brosveet, som representerer en av de to gründerne.
(©NTB)